107,6 FM

Adam Gawęda: Uzgodnienia budżetowe UE są korzystne dla Śląska

Uzgodnienia budżetowe UE są korzystne dla Śląska – przekonywał w Radiu eM poseł Adam Gawęda z PiS. Wyjaśnił, że od okrojonych środków na sprawiedliwą transformację ważniejsze są środki na politykę spójności.

Jak powiedział były wiceminister energii i b. wiceminister aktywów państwowych, termin ubiegania się o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i tak upływa w tym roku. Natomiast premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas negocjacji unijnych zależało na jak największej puli na politykę spójności. Te środki, po które będzie można sięgać przez kilka najbliższych lat, i tak posłużą rozwojowi regionów, w tym Śląska. Tymczasem krytycy rządu zwracali uwagę na zmniejszenie środków w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego miałaby być finansowana np. likwidacja niskiej emisji, czy wręcz odejście od energetyki węglowej.

Poseł Adam Gawęda zapowiedział też, że podczas zapowiadanej na najbliższy wtorek (28.07) wizyty na Śląsku wicepremier Jacek Sasin przedstawi program dla górnictwa, który ma zasadzać się na 3 filarach. Będzie to m.in. perspektywa energetyki konwencjonalnej, ale opartej na nowoczesnych technologiach, a poza tym odpowiedź na utrzymujące się jeszcze przez co najmniej dwie dekady zapotrzebowanie systemowego ciepłownictwa i odbiorów indywidualnych na węgiel, przy jednoczesnym dążeniu do całkowitego wyeliminowania tzw. „kopciuchów”, żeby zniknęła całkowicie niska emisja. Trzecim filarem jest inwestowanie w nowe technologie związane np. z magazynowaniem energii, oparte m.in. o wodór.

"Rozmowa poranka" do posłuchania:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy