107,6 FM

Bogusław Hutek: Likwidacja górnictwa? Jeśli już, to z planem na 40 lat

Likwidacja górnictwa? Jeśli już, to z planem na 40 lat - mówi Bogusław Hutek, szef NSZZ "Solidarność" w Polskiej Grupie Górniczej po wczorajszym spotkaniu z wicepremierem Jackiem Sasinem, na którym mowa była o planie naprawczym PGG.

Bogusław Hutek: Likwidacja górnictwa? Jeśli już, to z planem na 40 lat (29.7.2020)
Radio eM

Gość Radia eM potwierdził, że efektem wczorajszych rozmów z udziałem związkowców, władz PGG i wicepremiera Jacka Sasina będą rozmowy o przyszłości górnictwa, które rozpoczną się już w przyszłym tygodniu.

Możliwe jest, że skoro Niemcom nie udało się obronić górnictwa węglowego, to i w Polsce może się to nie udać – przyznał w „Rozmowie poranka” Radia eM przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność", a zarazem szef „Solidarności” w PGG. Wyraził jednak oczekiwanie, że w tej sytuacji rząd wypracuje program rozłożony na 40 lat, skoro – jak powiedział – Polska w Unii Europejskiej może do 2060 r. iść własną drogą w osiąganiu celu klimatycznego.

Niepokój górników budzi ewentualna szybka likwidacja kopalń, ponieważ nie widzą w regionie perspektyw zatrudnienia tak dużej liczby odchodzących z pracy.

Bogusław Hutek opowiedział się za utrzymaniem wydobycia węgla, aby Polska miała surowiec, który będzie stabilizował energetykę. Przypomniał, że od dawna mówi się też o nowoczesnych technologiach spalania węgla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy