107,6 FM

Dr Mikołaj Konstanty: Apteki tworzą listy oczekujących na szczepionkę przeciwko grypie

Apteki tworzą listy oczekujących na szczepionkę przeciwko grypie – mówił w Radiu eM Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, dr n. farm. Mikołaj Konstanty. Jak wyjaśnił, sezon szczepień dopiero się zaczyna.

Dr Mikołaj Konstanty: Apteki tworzą listy oczekujących na szczepionkę przeciwko grypie (10.09.2020)
Radio eM

Gość "Rozmowy poranka" zauważył, że faktycznie w tej chwili nie w każdej aptece w woj. śląskim jest dostępna szczepionka na grypę. Zaznaczył jednak, że liczba zamawianych na każdy sezon szczepionek jest oparta na zapotrzebowaniu z poprzedniego roku. Tymczasem u progu obecnego sezonu popyt jest większy. Na konkretny wynik trzeba będzie jednak poczekać. Na przełomie października i listopada przypadnie szczyt szczepień i wtedy będzie jasne, jaki naprawdę jest popyt. Dr Mikołaj Konstanty przypomniał zapowiedzi ministra zdrowia, że do Polski ma trafić 1,8 mln szczepionek, a liczba ta ma być jeszcze powiększona o kolejnych 200 tys.

Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej zwrócił uwagę, że szczepionki są produktami sezonowymi, przygotowywanymi specjalnie na każdy sezon, mają ograniczony okres przydatności. Dlatego apteki nie zamawiają ich dużej liczby, a i tak pewną partię, nie zakupioną przez pacjentów, muszą co roku utylizować.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..