107,6 FM

Katowice. Mieszkańcy po raz trzeci posprzątali dzielnice

10 pełnych kontenerów i prawie 500 worków z odpadami: to efekt pięciu akcji sprzątania, zorganizowanych w ramach projektu SprzątaMyDzielnice. Śmieci zniknęły z terenów zielonych w Zawodziu, Koszutce, Dąbrówce Małej, z Lesu Panewnickiego i okolic Trzech Stawów.

Ponad 50 opon, kilkanaście telewizorów i parę lodówek - takie m.in. odpady udało się usunąć z katowickich dzielnic. Wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców i Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

SprzątaMy Dzielnice to akcja organizowana w ramach projektu KATOobywatel, angażującego lokalną społeczność w dbanie o miasto. Tereny do sprzątania typują sami mieszkańcy, najpierw zgłaszając je do akcji a następnie wybierając finałową piątkę w internetowym głosowaniu. W tym roku wpłynęło ponad 40 zgłoszeń. Samo sprzątanie było jednak opóźnione, ze względu na pandemię koronawirusa. Tym razem wolontariusze musieli poświęcić swój czas w wakacje.  

Katowice. Mieszkańcy po raz trzeci posprzątali dzielnice   SprzątaMyDzielnice to akcja organizowana w ramach projektu KATOobywatel Fot. Agnieszka Majnusz

Jak informuje Maciej Stachura z katowickiego magistratu, śmieci zniknęły z terenów zielonych w Zawodziu, Koszutce, Dąbrówce Małej, z Lasu Panewnickiego i okolic Trzech Stawów. Jak mówi - efekty akcji zawsze są zadowalające:

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jest jednym z pionierów ruchu Zero Waste, zgodnie z którym należy ograniczać ilość odpadów, które każdy z nas wytwarza. Podczas wykładów oraz spotkań członkowie Stowarzyszenia pokazują jak w łatwy sposób można zastąpić rzeczy jednorazowe wielorazowymi oraz udowadniają, że bycie eko wcale nie musi wiązać się z wydatkami czy szczególnym wysiłkiem. Działając na rzecz ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenie organizuje warsztaty, m.in. z produkcji naturalnych środków czystości czy kosmetyków i tworzy domowe wermikompostowniki. Organizuje też Wymienialniki, wydarzenia pozwalające wymienić się z innymi niepotrzebnymi już rzeczami oraz Repair Cafe - specjaliści zaproszeni przez Stowarzyszenie bezpłatnie naprawiają zepsute sprzęty i uczą jak je naprawiać.

Katowice. Mieszkańcy po raz trzeci posprzątali dzielnice   Akcja #SprzątaMyDzielnice Fot. Agnieszka Majnusz

W promocję i wsparcie projektu SprzątaMy Dzielnice włączyła się m.in. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. „Katowicką Kranówkę” podczas akcji jak zawsze zapewniły Katowickie Wodociągi. Realizację projektu wsparły: firma Traficar, która udostępnia samochód dostawczy oraz Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama