107,6 FM

Adam Konka: 10% przebadanych medyków ma przeciwciała na koronawirusa

10% przebadanych medyków ma przeciwciała na koronawirusa - powiedział w Radiu eM Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu - mimo że nie mieli objawów choroby COVID-19.

Adam Konka: 10% przebadanych medyków ma przeciwciała na koronawirusa (13.10.2020)
Radio eM

Jak wyjaśnił prezes Kardio-Med Silesia, od marca do lipca przebadano ok. 300 lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych w trzech szpitalach w Bytomiu, Sosnowcu i Piekarach Śląskich. Wyniki badań pokazują, że u części z nich wykształciły się przeciwciała na SARS-Cov-2, choć nie mieli objawów choroby. Jednocześnie nie wiadomo, czy jest to trwała odporność na ponowne zakażenie. Gość „Rozmowy poranka” podkreślił, że jak dotąd na świecie opisane zostały 3 przypadki ponownego zakażenia koronawirusem na ogólną liczbę ponad 30 mln przebadanych osób. Dodał, że na świecie zidentyfikowanych jest 6 mutacji koronwirusa.

Adam Konka wyjaśnił, że fakt zakażenia wirusem, który potwierdziły badania, nie świadczy o nieskuteczności stosowanych w szpitalach środków bezpieczeństwa podczas kontaktu z pacjentami. Na koronawirusa mogli się bowiem pracownicy służby zdrowia natknąć w innych sytuacjach.

Projekt badawczy był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu oraz Uniwersytetu Opolskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak zapowiedział prezes Kardio-Med Silesia, planowane jest kolejne badanie jesienią tego roku, aby pozyskać więcej informacji na temat przenoszenia się wirusa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy