107,6 FM

Prof. Jan Klimek: Proponuję, aby rząd zajął się nowelizacją specustawy funduszowej

Proponuję, aby rząd zajął się nowelizacją specustawy funduszowej i wsparciem dla firm w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej – powiedział w Radiu eM prof. Jan Klimek, prezes zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Wyjaśnił, że chodzi o przeznaczenie ok. 60 mld € z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak powiedział prof. Jan Klimek, na dzisiejszym (29.10) spotkaniu Rady Dialogu Społecznego w Warszawie będzie chciał zachęcić rząd do przeznaczenie tych środków na wsparcie dla przedsiębiorstw. To wymagałoby rozmów z Unią Europejską, ponieważ są to środki unijne. W szczególnie trudnej sytuacji są firmy małe i rodzinne. Poważnym problem dla restauracji jest ich dalsze istnienie w warunkach ograniczenia działalności przy bardzo wysokich kosztach funkcjonowania. Jak się szacuje, 30% takich firm nie przetrwa – ocenił prezes Izby Rzemieślniczej i profesor SGH. Dodał też, że najnowszy barometr małej i średniej przedsiębiorczości w Unii Europejskiej odnotował bezprecedensowy spadek klimatu biznesowego dla sektora MŚP.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM zauważył, że Związek Rzemiosła Polskiego, w którego zarządzie zasiada Jan Klimek, jest zaniepokojony losem młodocianych pracowników, którzy uczą się zawodu. – Zdalnie nie da się uczyć praktycznych umiejętności – podkreślił profesor.

Jak przypomniał prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej, już 2 lat temu w izbie powstała strategia na lata 2020-25, która przewidywała działania na wypadek ewentualnego kryzysu gospodarczego. To ułatwiło uruchomienie pomocy dla przedsiębiorców po wybuchu epidemii.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy