107,6 FM

Krzysztof Woźniak: Biomasa, a nie gaz powinna być źródłem ciepła w Polsce

Biomasa, a nie gaz powinna być źródłem ciepła w Polsce. Taką opinię przedstawił na antenie Radia eM Krzysztof Woźniak, wiceprezes zarządu Polskiego Forum Klimatycznego.

– Od kilku lat jest intensywnie prowadzona walka ze smogiem, a efektów praktycznie nie widać żadnych – mówił Krzysztof Woźniak. Krytycznie odniósł się do przyjętego w Małopolsce Programu Ochrony Powietrza. Jak tłumaczył, ekologia to jest tak naprawdę zrównoważony rozwój. Nie możemy podejmować działań, które mają prowadzić do osiągnięcia tzw. zerowej emisji, nie patrząc na to, że są to działania np. zbyt kosztowne, a przez to niekorzystne dla mieszkańców danego regionu – argumentował wiceprezes Polskiego Forum Klimatycznego. Skrytykował też zakaz używania w dni smogowe kominków, mimo że posiadają one certyfikat Ecodesign.

Krzysztof Woźniak przyznał, że sytuacja pod względem zanieczyszczenia powietrza jest w Polsce tragiczna, ale z drugiej strony nie musimy dążyć do osiągnięcia poziomu całkowicie zeroemisyjnego. Zwrócił uwagę, że jako taka biomasa wpisuje się w cele klimatyczne Unii Europejskiej w przeciwieństwie do gazu ziemnego, który nie jest źródłem energii odnawialnym. Zdaniem PFK błędem jest nakłanianie społeczeństwa do instalowania masowo kotłów gazowych, ponieważ, jak powiedział gość Radia eM, za kilka lub kilkanaście lat trzeba będzie te urządzenia wymieniać.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy