107,6 FM

Dr hab. Jerzy Jaroszewicz: Trzeba się szczepić, to jedyna szansa na opanowanie pandemii

Trzeba się szczepić, to jedyna szansa na opanowanie pandemii – przekonywał na antenie Radia eM dr hab.n.med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jerzy Jaroszewicz przestrzegł, że nowe odmiany koronawirusa mogą być jeszcze bardziej zaraźliwe, dlatego konieczne są szczepienia. Przyznał, że każdy lek niesie pewne ryzyko, ale – jak powiedział – nie ma takiej choroby, która byłaby mniej niebezpieczna niż szczepienie. Na poparcie podał liczby wynikające z przebadania ok. 2,5 tys. pacjentów chorych na covid-19. W grupie osób trafiających do szpitala ryzyko śmierci wynosi 5-7%, a wśród osób w wieku 70 lat sięga 20%. Natomiast według jego wiedzy dotychczas nie opisano jaszcze ani jednego przypadku zgonu, który miałby związek ze szczepieniem.

– To szczepienie jest bardzo czyste – zapewniał profesor. W niektórych innych szczepionkach są nowiem dodatki, które poprawiają odpowiedź organizmu, a w tej jest tylko mRNA jednego genu wirusa bez żadnych substancji immunogennych. Wspomniane mRNA to nie jest fragment kodu genetycznego, który może wbudować się w nasz kod DNA.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.