107,6 FM

Biblista z KUL członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej

Papież Franciszek mianował wykładowcę KUL ks. dr. hab. Marcina Kowalskiego członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. To kolejny naukowiec z KUL, który będzie zasiadał w tym organie doradczym Kongregacji Nauki Wiary.

Papieska Komisja Biblijna istnieje od 1902 roku. Jej głównym zadaniem jest pomoc Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła w interpretowaniu Pisma św. Na prośbę Kongregacji Nauki Wiary czy episkopatów narodowych Komisja przygotowuje opinie i stanowiska podczas zebrania plenarnego, odbywającego się corocznie po Wielkanocy. - Komisja Biblijna ma charakter naukowy i doradczy, służący rozwojowi biblistyki katolickiej. W ostatnich latach opracowała ona dokumenty dotyczące metod interpretacji tekstu biblijnego, związku Pisma z tradycjami Izraela, natchnienia w Biblii, biblijnych norm moralnych, czy dyskutowanej dziś mocno biblijnej wizji człowieka - tłumaczy nowy członek Komisji.

W skład Komisji wchodzi 20 biblistów z całego świata powoływanych do niej przez papieża na okres pięciu lat. Ks. dr hab. Marcin Kowalski jest piątym członkiem Komisji z Polski od początku jej istnienia. Zastąpi w niej innego wykładowcę KUL, ks. prof. Henryka Witczyka, który zasiadał w niej od 2009 roku. W przeszłości członkami Komisji byli również związani z KUL ks. prof. Lech Stachowiak (1990-1997) i ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz (1998-2007).

Ks. dr hab. Marcin Kowalski jest absolwentem KUL (2002). Odbył studia specjalistyczne na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (2003-2011), gdzie uzyskał doktorat. Po powrocie do Polski został zatrudniony na Wydziale Teologii KUL, gdzie przed dwoma laty uzyskał habilitację. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół listów św. Pawła, a także historycznej postaci Jezusa, Biblii w kulturze i antropologii kulturowej. Jest autorem nie tylko pozycji naukowych, wspólnie z ks. Przemysławem Śliwińskim opublikował dwie książki z serii Jutro Niedziela, które zawierają analizy tekstów biblijnych na rok liturgiczny A i B. Pozycja ta zdobyła w 2020 roku wyróżnienie na gali Wydawców Katolickich Feniks w kategorii duchowości. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama