107,6 FM

Maciej Maciejewski: To mieszkańcy zadecydowali o nocnej prohibicji w kolejnych dzielnicach Katowic

To mieszkańcy zadecydowali o nocnej prohibicji w kolejnych dzielnicach Katowic - podkreślił na antenie Radia eM Maciej Maciejewski, Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu właśnie jest rozszerzany na Załęże i Szopienice-Burowiec.

Jak powiedział Maciej Maciejewski, dotychczasowy zakaz sprzedaży alkoholu w godz. 22-6 w śródmieściu Katowic pokazał, że zmniejszyła się liczba interwencji policji i straży miejskiej związanych z dowożeniem do izby wytrzeźwień, czy spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Katowicki program profilaktyczny przewidywał ewentualne rozszerzenie prohibicji na kolejne dzielnice. Pełnomocnik prezydenta wyjaśnił, że władze miasta mogłyby odgórnie wprowadzić takie zasady w całym mieście, ale prezydent miasta pozostawił tę decyzję mieszkańcom. Katowice bowiem są bardzo zróżnicowane i każda dzielnica ma inną specyfikę.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM zaznaczył też, że granice między umiarkowanym a nieumiarkowanym spożywaniem alkoholu są bardzo płynne. Koszty społeczne alkoholizmu są olbrzymie. Jak powiedział w działaniach profilaktycznych ograniczenie dostępności do alkoholu jest bardzo skuteczne, o czym przekonują doświadczenia wielu innych krajów.

Maciej Maciejewski przywołał też dobry program trzeźwościowy ogłoszony przez Kościół w Polsce na kongresie trzeźwościowym przy okazji jubileuszu 100-leia odrodzenia państwa polskiego. Zaznaczył jednak, że program ten nie jest w pełni realizowany.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy