107,6 FM

Andrzej Płonka: W dramatycznej sytuacji jest pediatra nie tylko w Bielsku-Białej, ale w całej Polsce

W dramatycznej sytuacji jest pediatra nie tylko w Bielsku-Białej, ale w całej Polsce – powiedział w Radiu eM Andrzej Płonka, starostwa bielski, przewodniczący Związku Powiatów Polskich. Niektórym oddziałom szpitalnym brakuje miesięcznie 200-300 tys. zł.

Jak przypomniał Andrzej Płonka, szpitalom i oddziałom dziecięcym Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił od początku lutego zasady refundacji świadczeń, co postawiło je w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W okresie pandemii bowiem ubyło małych pacjentów. Podkreślił, że Związek Powiatów Polskich, któremu przewodniczy, apeluje o to, by na czas pandemii pozostawić lecznictwo dziecięce bez zmian. – Wykonujemy kontrakt na poziomie 60-70%, co oznacza, że brakuje około połowy środków na wynagrodzenia – powiedział starosta o sytuacji szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej. Powiat musiał w związku z przekazać szpitalowi na ten cel pożyczkę.

Gość „Rozmowy poranka” zaznaczył, że samorządowcy z powiatów wciąż zabiegają w ministerstwie zdrowia o włączenie ich reprezentantów do prac zespołu przygotowującego propozycję zmian w przepisach, które miałyby prowadzić do scentralizowania szpitali powiatowych. Datę przedstawienia tego projektu minister zdrowia wyznaczył na 28 lutego, a projekt ustawy ma być gotowy do 31 maja. Samorządowcy ze Związku Powiatów Polskich liczą na to, że jednak ich głos będzie w tej sprawie brany pod uwagę. W najbliższy piątek (19.02) mają się w tej sprawie odbyć kolejne rozmowy – powiedział przewodniczący ZPP. Zwrócił też uwagę, że szpitale powiatowe należą do najmniej zadłużonych spośród wszystkich polskich szpitali. Dlatego dla ZPP nie są zrozumiałe plany przejęcia ich przez administrację państwową.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy