107,6 FM

Grzegorz Sikorski: By zatrzymać wzrost bezrobocia, najważniejsze jest szybkie zahamowanie pandemii

By zatrzymać wzrost bezrobocia, najważniejsze jest szybkie zahamowanie pandemii - powiedział w Radiu eM Dyrektor WUP w Katowicach, Grzegorz Sikorski. Potwierdził, że bezrobocie w styczniu wzrosło, choć nie jest to powód do poważnego niepokoju.

Grzegorz Sikorski przyznał, że w styczniu wzrost bezrobocia był dość duży (o 0,2%) w stosunku do miesięcy drugiej połowy ub. roku, ale nie tak duży, jak się spodziewano. Podkreślił, że w zeszłym roku podczas wiosennego lockdownu był to wzrost o 0,4%. Przy czym liczba nowych rejestrujących się bezrobotnych nie zmienia się (w woj. śląskim ok. 10-11 tys. miesięcznie), natomiast spada liczba tych, którzy wyrejestrowują się, znalazłszy pracę. Podkreślił, że woj. śląskie z bezrobociem na poziomie 5,1 % w styczniu br. pozostaje na  2. miejscu w Polsce po woj. wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia jest najniższa (w styczniu 3,9 %).

Jak powiedział gość „Rozmowy poranka” Radia eM, pojawiło się na rynku pracy (nie tylko w Polsce) nowe zjawisko: osoby pracujące zdalnie w szarej strefie, czyli bez jakiejkolwiek umowy; m.in. dotyczy to zawodów analitycznych, księgowości itp.

Dyrektor WUP potwierdził medialne komentarze, że wzrost bezrobocia nie jest bardzo niepokojący, a różnice między grudniem i styczniem 2020/2021 są porównywalne ze zmianami w analogicznych okresach z lat poprzednich. Podkreślił jednak, że wszystko zależy od pandemii i  lockdownów, które przedłużając się będą powodowały coraz większy wzrost bezrobocia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy