107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Od 1700 lat niedziela jest wolna od pracy, bądźmy strażnikami tej tradycji

- Od 1700 lat niedziela jest wolna od pracy - przypomniał w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Dziś ukazał się apel podpisany przez niego oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Apel biskupów jest związany z rocznicą przypadającą w najbliższą niedzielę rocznicą – w marcu 321 r. cesarz Konstantyn I Wielki wydał dekret ustanawiający niedzielę dniem świątecznym. Przypomniał to także w „Rozmowie poranka” Radia eM abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki podkreślił też, że w obecnym okresie wzrostu liczby zachorowań na covid-19 bardzo ważne jest zachowanie łączności z chorymi i pielęgnowanie więzi międzyludzkich.

Nawiązując do rozpoczynającej się dziś (5.03) wizyty papieża Franciszka w Iraku, arcybiskup zaznaczył, że to wydarzenie ważne, ponieważ oczy całego świata będę zwrócone na żyjących tam chrześcijan. Apelował, abyśmy wszyscy wspierali tę podróż naszym świadectwem życia w pokoju. Przypomniał, że przed laty wielkim przeciwnikiem interwencji państw zachodnich w Iraku był św. Jan Paweł II.

Abp Wiktor Skworc zwrócił też uwagę na rozpoczynające się w archidiecezji katowickiej praktyki alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w parafiach, gdzie zyskają doświadczenie wspólnoty, a także na posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św., którzy mieli w ostatnich dniach rekolekcje. Tym ostatnim arcybiskup także podziękował za ich posługę i przypomniał, że w ubiegłym roku ponad 200 mężczyzn przystąpiło do formacji, by stać się szafarzami. Pandemia przerwała ten proces, ale obecnie jest on reaktywowany.

"Rozmowa poranka" do posłuchania:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy