107,6 FM

Bogusław Hutek: Związkowcy są blisko podpisania z rządem umowy społecznej, ale wciąż różnią nas kluczowe sprawy

Związkowcy są blisko podpisania z rządem umowy społecznej, ale wciąż różnią nas kluczowe sprawy – powiedział w Radiu eM Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

– Mamy bardzo dużo tekstu uzgodnionego, natomiast rozbijamy się o pewne kluczowe dla nas elementy – powiedział Bogusław Hutek. Wyjaśnił, że jedną ze spornych kwestii są gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalń. Związkowcy chcieli, aby były one zapisane w ustawie, na to jednak nie zgadza się strona rządowa, gdyż – jak powiedział powołując się na opinie negocjatorów rządowych – byłaby to dyskryminacja innych grup zawodowych. Związkowcom zależy jednak na jakiejś formie zapewnienia pracy dla górników do czasu utworzenia nowych miejsc. Dlatego proponują inwestycje w nowoczesne technologie, które pozwolą do czasu przewidywanego zlikwidowania kopalń zagospodarować ok. 11 mln ton węgla. Szef górniczej „Solidarności” podkreślił, że rząd wstępnie zaakceptował te propozycje, teraz trzeba uzgodnić jak program takich inwestycji miałby być zorganizowany, aby m.in. uzyskać aprobatę Komisji Europejskiej.

Bogusław Hutek odniósł się też m.in. do informacji, że nie dojdzie do „okrągłego stołu” na temat przyszłości Śląska, czyli rozmów z udziałem szerszej reprezentacji różnych grup społecznych. Podkreślił, że samorządowcy powinni sami usiąść w tej sprawie do rozmów z rządem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy