107,6 FM

Katowice. Umowa społeczna dla górnictwa wciąż nie jest uzgodniona

W Katowicach odbyła się dziś kolejna tura rozmów o umowie społecznej dla górnictwa. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, strony nie doszły do porozumienia.

Związkowcy oceniają, że są zgodni z delegacją rządową w 80-ciu procentach. Pytani w kuluarach Urzędu Wojewódzkiego czy jest szansa na zamknięcie rozmów jeszcze dzisiaj - ucinali krótko, tak jak Bogusław Hutek z górniczej Solidarności:

Wśród tematów spornych - jeszcze przed dzisiejszymi rozmowami, były: gwarancje zatrudnienia dla górników; osłony socjalne i trwałość ustalonego wcześniej harmonogramu zamykania kopalń.

95% - tak ocenia postęp rozmów o umowie społecznej wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń. Po skończonej turze negocjacji ze związkami zawodowymi przedstawiciel rządu pytany przez Radio eM o oś czasu zamykania kopalń odparł: "Nie naruszyliśmy jej". Przyznał również, że uzgodniono kwestię wysokości odpraw dla górników:

Przypomnijmy, że wcześniej związkowcy mówili o kwocie odpraw w wysokości 120 tysięcy złotych netto.

Minister przyznał, że strony wciąż nie osiągnęły porozumienia w kwestii systemu gwarancji zatrudnienia dla górników. Tymczasem Bogusław Hutek z górniczej Solidarności przyznaje:

Kolejna tura rozmów - w najbliższy czwartek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama