107,6 FM

Tomasz Chróstny: Jako konsumenci musimy być bardzo czujni, by nie dać się oszukać, zwłaszcza w sieci

Jako konsumenci musimy być bardzo czujni, by nie dać się oszukać, zwłaszcza w sieci - ostrzega w Radiu eM Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

– Konsumenci mają prawo przede wszystkim do rzetelnej informacji – mówił w „Rozmowie poranka” prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zaznaczył, że w europejskim systemie prawnym prawa konsumentów są coraz rzetelniej chronione. Podkreślił przy tym, że żaden urząd nie jest w stanie skontrolować wszystkich sprzedających w sieci. Dlatego jako konsumenci musimy bacznie przyglądać się podmiotom, u których chcemy w sieci dokonać jakiegoś zakupu, musimy sprawdzać ich wiarygodność, zapoznawać się z opiniami o nich.

Jak zapowiedział gość Radia eM, Światowy Dzień Konsumenta będzie przez UOKiK obchodzony przez cały tydzień pod hasłem „Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”.

Tomasz Chróstny wyjaśnił też, że w przypadku wielkich koncentracji zawsze bierze się pod uwagę wpływ takich działań na konkurencyjność na rynku. Dlatego na fuzję Orlenu z Lotosem Komisja Europejska wyraziła zgodę pod pewnymi warunkami. Zaznaczył, że kontroli Prezesa UOKiK każdego roku podlega ok. 270 różnych koncentracji, spełniających wymogi ustawowe.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy