107,6 FM

Prof. Jan Klimek: Przedsiębiorcy obawiają się, że Polski Ład dzieli pieniądze, ale nie stwarza zachęt do innowacji

– Przedsiębiorcy obawiają się, że Polski Ład dzieli pieniądze, ale nie stwarza zachęt do innowacji – zauważył na antenie Radia eM prof. Jan Klimek, Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Zaznaczył jednak, że wierzy w powodzenie rozmów przedsiębiorców z rządem na temat ulepszania tego programu.

Jak powiedział prof. Jan Klimek, tym, co niezależnie od rozwiązań Polskiego Ładu od dawna najbardziej spędza sen z powiek właścicielom firm jest niepewność prawna. Przyznał, że niektóre trudne rozwiązania w gospodarce trzeba i można czasem wprowadzać, ale trzeba do nich wcześniej przedsiębiorców przygotowywać, a nie zaskakiwać zmianami w ostatniej chwili.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM zwrócił uwagę, że katowicka Izba Rzemieślnicza dużo lepiej niż inne poradziła sobie w okresie pandemii, ponieważ już wcześniej opracowano w niej rozwiązania na czas ewentualnego kryzysu. Dlatego wraz z wybuchem pandemii m.in. rozpoczęło działalność biuro prawne, które niosło pomoc przedsiębiorcom, by nie podejmowali pochopnych decyzji np. o likwidacji firmy. Dużą pomocą, która pomogła uratować tysiące firm, były rządowe tarcze, choć jak przypomniał, początkowo były krytykowane za zbyt małą skalę pomocy.

Prof. Jan Klimek powiedział, że jeszcze nie dokonano w katowickiej izbie wyliczeń, ile firm nie przetrwało okresu lockdownu. Natomiast wyjaśnił, że część z nich i tak planowana była do zamknięcia w ciągu kilku lat, ponieważ były to firmy rodzinne bez sukcesora. Kłopoty z przetrwaniem miały też np. zakłady fryzjerskie.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy