107,6 FM

Piotr Kuczera: Oczekujemy jasnego komunikatu od rządu, że nie będzie koncesji dla nowych kopalń

– Oczekujemy jasnego komunikatu od rządu, że nie będzie koncesji dla nowych kopalń – powiedział w Radiu eM Piotr Kuczera, Prezydent Rybnika, Przewodniczący Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. List z protestem przeciwko planom budowy nowych zakładów wydobywczych wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Rybnika podkreślił, że informacja o możliwości odebrania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji gminom i subregionom, w których są plany budowy nowych kopalń, została przedstawiona przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Takie stanowisko ma reprezentować Komisja Europejska. Stąd obawy samorządowców, m.in. w Rybniku. Piotr Kuczera zaznaczył, że społeczność lokalna także jest przeciwna budowie nowej kopalni. – Jestem za powstawaniem nowych firm, ale nie wydobywczych – powiedział.

Jako Przewodniczący Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, zwrócił uwagę na obawy samorządów związane z Polskim Ładem i wcześniejszym projektem Samorząd 3.0. Te obawy dotyczą finansów gmin, które mają stracić część wpływów z powodu zmian w podatku PIT, podczas gdy środki z podatku VAT trafiają do budżetu państwa. Piotr Kuczera zaznaczył jednak, że część postulatów włodarzy gmin jest uwzględniana i liczy na dalszy udany dialog z rządem.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy