107,6 FM

Ks. Damian Bednarski: Wiele spraw z życia ks. Jana Machy powinniśmy przenieść do naszego życia

- Wiele spraw z życia ks. Jana Machy powinniśmy przenieść do naszego życia – powiedział w Radiu eM ks. dr hab. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Machy. Znamy już datę beatyfikacji tego męczennika II wojny światowej, nastąpi ona 20 listopada w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. dr hab. Damian Bednarski potwierdził, że uroczystości beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro, który będzie reprezentował samego papieża. Dniem liturgicznego wspomnienia przyszłego błogosławionego będzie 2 grudnia, czyli dzień, w którym ks. Jan Macha dowiedział się o swojej egzekucji (3.12.1942) wykonanej przez Niemców w katowickim więzieniu.

– W trakcie procesu beatyfikacyjnego musieliśmy udowodnić, że Kościół w naszych czasach potrzebuje takiego błogosławionego i to nam się udało – zaznaczył postulator. Określił ks. Jana Machę, jako człowieka „W”: wrażliwości, współpracy z innymi, wierności, wytrwałości… – Jest wiele cech i spraw, które powinniśmy z życia ks. Machy przenieść w nasze życie – powiedział.

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM zwrócił uwagę na różne inicjatywy już teraz związane z kultem przyszłego błogosławionego. To m.in. gra planszowa wydana przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej, czy spektakl teatralny przygotowywany przez młodzież z Teatru Cordis w Jastrzębiu Zdroju.

 

Więcej o słudze Bożym ks. Janie Masze znajdziesz w serwisie Gościa poświęconym ks. Janowi Masze.

Serwis-specjalny-o-ks-Janie-Masze

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..