107,6 FM

Dla "Wiernych synów Ojczyzny"

W wojskowej części cmentarza Rakowickiego w Krakowie powstała kwatera, w której składane będą szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Jako pierwsi 14 września zostaną tam pochowani ks. Władysław Gurgacz "Sem", Ryszard Kłaput "Pomsta" i ppor. Tadeusz Zajączkowski "Mokry". Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.40 od wprowadzenia trumien do bazyliki Mariackiej w Krakowie. Po Mszy św. w południe kondukt pogrzebowy przemaszeruje na cmentarz Rakowicki, gdzie odbędzie się pogrzeb z asystą wojskową. Z chwilą złożenia trumien do komór grobowych nowa Kwatera Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 uzyska oficjalny status grobu wojennego, pozostającego pod opieką państwa.

- Chcemy, by trafiały tam odnajdowane przez nas ofiary obu totalitaryzmów - hitlerowskiego i komunistycznego, ale w przypadku każdego pochówku kluczowa jest dla nas decyzja rodzin. Część chce, by ich krewni spoczywali na lokalnych cmentarzach. Kilka takich pogrzebów już organizowaliśmy - mówi dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

Kwatera znajduje się w wojskowej części cmentarza Rakowickiego, w pobliżu nowej Alei Zasłużonych. Jest przeznaczona na 32 pochówki, a jej utworzenie sfinansował Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z wojewodą małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych i Urzędem Miasta Krakowa.

Głównym elementem rzeźbiarskim kwatery jest granitowa ściana z napisem: "Wiernym synom Ojczyzny" i wizerunkiem przedwojennego orła wojskowego. Nierówno wysunięte kamienne bloki symbolizują wysiłek walczących w dążeniu do niepodległości państwa i upór w budowie wolnej Polski. Na jednym z kamiennych bloków pod orłem umieszczono słowa ks. Gurgacza: "Każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę".

Projekt architektoniczny i koncepcję kwatery przygotował Dominik Dousa w konsultacji z IPN. Wizerunek graficzny orła został wypracowany przez grafika Wojciecha Mazura wspólnie z pracownikami Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa krakowskiego oddziału IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama