107,6 FM

Dr Karol Nawrocki: IPN zaprzęga nowoczesne technologie do opowiadania historii

– Powołaliśmy Biuro Nowych Technologii, aby nawiązać kontakt z młodym pokoleniem. Będzie przekładać na język nowych technologii osiągnięcia naukowe i edukacyjne IPN – mówił w Radiu eM dr Karol Nawrocki, który od 3 miesięcy jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN zapowiedział wykorzystanie sztucznej inteligencji do opowiadania o wydarzeniach historycznych, np. w planach jest stworzenie hologramów postaci takich, jak Józef Piłsudski i Roman Dmowski, których w tej postaci można by spotkać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, albo Wojciech Korfanty w Katowicach.

– Historia musi być w miejscach, które są w sposób naturalny wybierane przez młodych ludzi. A my chcemy być wszędzie tam, gdzie jest choćby najmniejsza przestrzeń dla opowieści historycznej – mówił gość Radia eM.

Prezes IPN zaznaczył, że pod jego kierownictwem nadal będą toczyć się poszukiwania miejsc pochówku żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Dodał, że właśnie trwają w Sztumie poszukiwania szczątków Zdzisława Badochy „Żelaznego”, żołnierza 5 Brygady Wileńskiej AK, urodzonego w Dąbrowie Górniczej.

– IPN jest wyrazem polskiej suwerenności i niezależności w prowadzeniu narracji historycznej. Daje Polakom możliwość opisywania tragicznej historii w sposób suwerenny – mówił dr Nawrocki. Jak dodał, po 30 latach od początku transformacji zasadnicza cześć prawdy historycznej została już odkryta, teraz trzeba ją upowszechniać, ale też upominać się o nią na arenie międzynarodowej.

– Drugie imię Polski to historia. Jesteśmy narodem głęboko związanym z historią, doświadczonym w przeszłości. Ale historia dziś staje się polem międzynarodowej wojny geopolitycznej – mówił.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..