107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Nabierzmy dystansu do otoczki świąt Bożego Narodzenia, koncentrujmy się na ich treści

- Nabierzmy dystansu do otoczki świąt Bożego Narodzenia, koncentrujmy się na ich treści - apelował w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Zachęcał też, aby osoby zaszczepione przeciw covid-19 w święta przybywały do kościołów, by Boże Narodzenie było czasem spotkania z Chrystusem w Eucharystii.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo sanitarne w kościołach, ale także w środkach komunikacji publicznej, supermarketach… – zauważył metropolita, odnosząc się do zaostrzonych limitów liczby osób niezaszczepionych, które mogą przebywać w świątyniach. – Trzeba apelować o roztropność i odpowiedzialność – dodał.

Abp Wiktor Skworc przypomniał, że zaczęła się druga część Adwentu, w czasie której bezpośrednio przygotowujemy się do Bożego Narodzenia. Zachęcał do przystąpienia do sakramentu pojednania, aby święta przeżyć w pokoju, a także do pamięci o bliskich i znajomych. Apelował, by nie ulegać konsumpcji. – Warto przemyśleć szał zakupowo-kulinarny – mówił, cytując tekst z „Gościa Niedzielnego”. Zaznaczył też, że w tym roku nazajutrz po uroczystości Bożego Narodzenia przypada Niedziela Świętej Rodziny.

Wspominając wczorajsze (16.12) obchody 40. rocznicy krwawej pacyfikacji KWK „Wujek”, metropolita katowicki podkreślił duże znaczenie rocznicowego gromadzenia się pod krzyżem. Zauważył, że jest to przypominanie ceny, jaką zabici górnicy zapłacili w obronie człowieka, czyli uwięzionego wówczas przewodniczącego zakładowej Solidarności, a także w obronie solidarności i wolnego kraju. Przypomniał, że od samego początku Kościół katowicki pamięta o tej tragedii, w kolejne rocznice były sprawowane Msze św. w parafiach pw. świętych Piotra i Pawła oraz św. Michała.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..