107,6 FM

Katowice. Górnicy dostaną podwyżki. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej spełnił żądania związkowców

Jest porozumienie na linii górniczy związkowcy - Polska Grupa Górnicza. Średnia pensja pracowników wzrosła do 8200 złotych brutto. Górnicy w PGG dostaną też rekompensaty za prace w weekendy.

Górniczy związkowcy zawarli porozumienie z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. W piątek przed południem obie strony zakończyły rozmowy trwające od wielu tygodni. Negocjacje potoczyły się po myśli strony społecznej. O ich efektach mówi Bogusław Hutek z górniczej Solidarności:

Średnie wynagrodzenie wyniesie zatem 8200 złotych brutto. Dotychczas średnia pensja w Polskiej Grupie Górniczej wynosiła nieco ponad 7800 złotych. To podwyżka o ponad 300 złotych.

W ramach zawartej umowy, górnicy dostaną też wyrównanie za prace w weekendy. Mówi Rafał Jedwabny z Sierpnia`80:

Jednorazowa rekompensata za pracy w weekendy wyniesie średnio 1,5 tys. zł.

Katowice. Górnicy dostaną podwyżki. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej spełnił żądania związkowców   Rafał Jedwabny z Sierpnia`80 i Bogusław Hutek z Solidarności Mateusz Kornas / Radio eM

Porozumienie oznacza, że nie będzie blokady wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. Po dzisiejszych rozmowach głos zabrał prezes Polskiej Grupy Górniczej - Tomasz Rogala:

Spór między stroną społeczną, a PGG narastał od 25 dni. Związkowcy weszli do Polskiej Grupy Górniczej 20 grudnia.

Koniec negocjacji płacowych w Polskiej Grupie Górniczej nie oznacza końca trudności dla branży. Do 21 stycznia związkowcy czekają na rozmowy z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Chodzi o umowę społeczną dla górnictwa. Zdaniem związkowców, rząd zapomniał o jej realizowaniu. Umowa wciąż nie uzyskała też aprobaty Komisji Europejskiej.

Czytaj także:

Region. Górnicy rozpoczęli blokadę wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej do elektrowni

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama