107,6 FM

Śląskie. Koronka z Koniakowa promuje woj. śląskie w Dubaju

Największa w świecie koronka koniakowska już jest w Dubaju na największych targach EXPO 2020. Zajęła honorowe miejsce przed pawilonem Wystawy czasowej Województwa śląskiego.

Prace nad jej wykonaniem koronki trwały 4 miesiące, zużyto 111 rolek nici,wykonano prawie 3 i pół tysiąca kwiatów, które skomponowano w 20 rzędach, co dało średnicę 5 metrów i 24 centymetrów - mówi Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie:

Koronkę wykonała Zuzanna Ptak z córkami i wnuczką. Jak mówią samo prasowanie zajęło im 6 godzin, a kolejne 4 dni to przyszywanie do specjalnego podkładu filcowego. Zuzanna Ptak nie zapomniała o typowym dla niej podpisie, czyli wizerunku orła białego:

Koronczarki przygotowywały się do EXPO 2020 od trzech lat. W tym czasie 150 koronczarek uheklowało prawie 10 tysięcy serwetek, kołnierzy, czy krawatów. Powstało 49 metrowych serwet, które aranżują przestrzeń wystawienniczą. Pokazują też kolekcję sukienek koronkowych, które przygotowało 17 koronczarek, a każda z sukien powstawała przez 3 miesiące.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama