107,6 FM

Zełenski: Nie bardzo wierzę w rezultat rozmów z Rosją, ale - niech spróbują

Jako prezydent mam obowiązek wykorzystać każdą szansę, nawet najmniejszą, by zakończyć tę wojnę - powiedział w niedzielę Wołodymyr Zełenski, nawiązując do swej zgody na negocjacje z Rosją na granicy ukraińsko-białoruskiej.

"Rozmawiałem dzisiaj z Alaksandrem Łukaszenką bardzo długo i bardzo konkretnie" - powiedział Zełenski, który w niedzielę odbył rozmowę telefoniczną z szefem białoruskiego reżimu.

"Powiedziałem mu, że starcie między nami jest niemożliwe. Że nie chcę, by na Ukrainę z Białorusi leciały rakiety, samoloty, szły wojska" - dodał. Łukaszenka miał go zapewnić, że do tego nie dojdzie.

Zełenski przekazał, że Łukaszenka zaproponował, by rozmowy odbyły się na granicy ukraińsko-białoruskiej, na rzece Prypeć.

"Powiem otwarcie. Nie bardzo wierzę w rezultat tych rozmów, ale niech spróbują" - przyznał. "Żeby potem żaden obywatel Ukrainy nie miał żadnych wątpliwości, że ja, jako prezydent, nie próbowałem zatrzymać wojny, gdy była choćby najmniejsza, ale jednak szansa" - wyjaśnił.

Kancelaria prezydenta Ukrainy zgodziła się na rozmowy delegacji ukraińskiej ze stroną rosyjską bez warunków wstępnych.

Będziemy płacić wojskowym po 100 tys. hrywien (ok. 14 tys. zł) miesięcznie za udział w obronie przed Rosją - zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Nie po to, żeby nam dziękowali. Ale po to, by wiedzieli na pewno, że kraj jest im wdzięczny" - powiedział. Jak dodał, żołnierze nie walczą "dla pieniędzy, a - o dzisiaj i o jutro".

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama