107,6 FM

Piotr Pyzik: Chcemy, by Komisja Europejska zgodziła się na zwiększenie wydobycia węgla w Polsce

– Chcemy, by Komisja Europejska zgodziła się na zwiększenie wydobycia węgla w Polsce – powiedział w Radiu eM Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wyjaśniając stanowisko polskich władz wobec kryzysu energetycznego i wojny Rosji z Ukrainą.

Piotr Pyzik: Chcemy, by Komisja Europejska zgodziła się na zwiększenie wydobycia węgla w Polsce
Radio eM

Jak powiedział wiceminister Piotr Pyzik, chodzi o to, aby polskie kopalnie mogły zwiększyć wydobycie, a Komisja Europejska w tej sytuacji nie kazała Polsce zwracać środków dotąd przeznaczonych na likwidację kopalń. Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego podkreślił, że kryzys energetyczny wywołany wojną Rosji przeciwko Ukrainie wymusza na Unii Europejskiej rewizję polityki klimatycznej.

Gość Radia eM odniósł się też do importu węgla z Rosji do Polski, trwającego mimo wojny i licznych sankcji nałożonych na Rosję. Wyjaśnił, że spółki państwowe z takiego węgla nie korzystają, natomiast sprowadzają go prywatne podmioty, a decyzja o zablokowaniu takiego importu musi zapaść na poziomie Unii Europejskiej, której Polska jest lojalnym członkiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..