107,6 FM

Katarzyna Tymińska: Życzmy pielęgniarkom, żeby przestano eksperymentować na służbie zdrowia

– Życzmy pielęgniarkom, żeby przestano eksperymentować na służbie zdrowia – powiedziała w Radiu eM Katarzyna Tymińska, wiceprzewodnicząca Zarządu Regionalnego i członek Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Ulotka z postulatami z 12 maja ubiegłego roku, czyli z dnia protestu, jest cały czas aktualna. Te same problemy są obecne od 20 lat.

Katarzyna Tymińska: Życzmy pielęgniarkom, żeby przestano eksperymentować na służbie zdrowia
Radio eM

– Do podjęcia pracy w zawodzie zniechęca zderzenie z polską rzeczywistością w szpitalach, gdzie ciągle nam fundują jakieś zmiany i obcinanie pieniędzy – skomentowała Katarzyna Tymińska. Zauważyła, że wprawdzie niedawno wprowadzono postulowane przez pielęgniarki limity według których na jedno łóżko na oddziałach zachowawczych ma przypadać co najmniej 0,6 pielęgniarki, a na chirurgii 0,7 (w pediatrii wynoszą one odpowiednio: 0,8 i 0,9), jednak zaznaczyła, że ciężko jest takie warunki wyegzekwować.

Wiceszefowa zarządu regionalnego OZZPiP dodała, że szpitale mają kłopot ze znalezieniem odpowiedniej liczby osób do pracy w zawodzie pielęgniarskim. Z drugiej strony, jak zauważyła, pielęgniarkom zleca się wykonywanie zadań, które powinny być podjęte przez inne zawody, np. pomoc medyczną. – Nie ma m.in. psychologów, osób który porozmawiałyby z pacjentem, czy też dietetyków. Możemy się tym zająć, tylko w tym momencie nasze typowo pielęgniarskie czynności są zaniedbywane –powiedziała.

Katarzyna Tymińska zwróciła też ukraińskie pielęgniarki, po wybuchu wojny, nie trafiły do polskiego systemu ochrony zdrowia. Podkreśliła, że w sytuacji wojennej również polskie pielęgniarki pozostałyby w swojej ojczyźnie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..