107,6 FM

Krystyna Krzemińska: Trzeba uruchamiać pokłady aktywności seniorów

– Trzeba uruchamiać pokłady aktywności seniorów – powiedziała w Radiu eM Krystyna Krzemińska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świętochłowicach, który organizuje w sobotę (4.06) V Świętochłowicką Uniwersjadę Seniorów. Zawody sportowe odbędą się pod patronatem Radia eM.

Krystyna Krzemińska: Trzeba uruchamiać pokłady aktywności seniorów
Radio eM

– Uniwersytety Trzeciego Wieku są ruchem niezwykle dynamicznym, w tej chwili w Polsce funkcjonuje ponad 700 uniwersytetów tego typu – mówiła Krystyna Krzemińska, dodając że rośnie świadomość społeczna seniorów. Podkreśliła, że uniwersytety to nie tylko zajęcia teoretyczne, wykłady, ale też wiele aktywności teatralnych, tanecznych, czy właśnie sportowych. Świętochłowicki uniwersytet korzysta m. in. z profesjonalnej strzelnicy.

– Sytuacja zmienia się na lepsze z roku na rok – powiedziała była prezydent Świętochłowic, odnosząc się do społecznego zainteresowania sprawami seniorów. Wyjaśniła, że od roku 2012 działał Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, na który rząd przeznaczał rocznie 40 mln zł, dofinansowując różne projekty organizacji pozarządowych. Po jego wygaśnięciu uruchomiono program Aktywni+. – Nie mamy do czynienia z sytuacją zaniedbania, ale zawsze można zrobić więcej, trzeba uruchamiać pokłady aktywności – mówiła Krystyna Krzemińska. Dodała, że np. należałoby uregulować kwestię Rad Seniorów, które mają być ciałami opiniodawczymi dla samorządu, ale niektóre aspekty ich działalności należy doprecyzować.

W V Świętochłowickiej Uniwersjadzie Seniorów w najbliższą sobotę (4.06) weźmie udział blisko 200 słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z: Bytomia, Katowic, Kłaja, Miechowa, Pszczyny, Rudy Śląskiej, Rybnika i Piekar Śląskich. Miejscem większości rozgrywek będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji  „Skałka” przy ul. Bytomskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.