107,6 FM

Ryszard Kopiec: Wśród postaci w Panteonie Górnośląskim są fascynujące życiorysy

Jak powiedział w Radiu eM dyrektor Panteonu Górnośląskiego, wśród postaci upamiętnionych w Panteonie są fascynujące życiorysy. Ta nowa placówka kultury ma zostać otwarta w niedzielę (19.06). W tej chwili jest w niej 166 biogramów, trwają prace nad kolejnymi.

Ryszard Kopiec: Wśród postaci w Panteonie Górnośląskim są fascynujące życiorysy
Radio eM

Dyrektor Panteonu Górnośląskiego podkreślił, że zbiór postaci, które są w nim prezentowane jest otwarty i dyskutowane są kolejne nazwiska warte upamiętnienia. Powiedział, że m.in. zwrócono się do środowisk medycznych z prośbą o wskazanie nazwisk z tej grupy, godnych uwiecznienia w Panteonie. Zaznaczył, że instytucja ta ma prezentować osoby z ostatniego stulecia zasłużone dla Śląska, a jednocześnie ma upamiętniać przyłączenie części Górnego Śląska do Polski przed stu laty (1922). Zwrócił uwagę, że przy takich inicjatywach zdarzają się kontrowersje co do wyboru bohaterów ekspozycji.

Ryszard Kopiec zaznaczył, że trudno o godniejsze miejsce na upamiętnienie takich postaci niż dostojny gmach katowickiej katedry. Przypomniał, że już przed stu laty, w latach 20-tych XX w., rodziły się pomysły, by w podziemiach katedry stworzyć mauzoleum ziem polskich.

Gość Radia eM zaprosił na koncert z okazji otwarcia Panteonu Górnośląskiego, w niedzielę (19.06) o godz. 20.00 przed Katedrą Chrystusa Króla w Katowicach.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.