107,6 FM

Bogdan Czapla: W tym sezonie woda w kąpieliskach jest czysta

- W tym sezonie woda w kąpieliskach w woj. śląskim jest czysta - powiedział w Radiu eM Bogdan Czapla, kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Wody Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Właśnie mija połowa sezonu kąpielowego w Polsce, który trwa od 1 czerwca do 30 września.

Bogdan Czapla: W tym sezonie woda w kąpieliskach jest czysta
Radio eM

Jak powiedział gość „Rozmowy poranka”, w tym sezonie nie było przypadków zamknięcia kąpielisk w woj. śląskim z powodów sanitarnych. Wyjątkiem są Paprocany, gdzie tradycyjnie zakwitły sinice i możliwe, że ten zbiornik nie zostanie już dopuszczony do kąpieli w obecnym sezonie. Ta dobra sytuacja jest wynikiem odpowiedniej pogody, ponieważ nie ma długotrwałych upałów i jednocześnie wiatr i deszcz co jakiś czas poruszają lustra wody, utrudniając rozkwit glonów takich, jak sinice. Nie odnotowano też przypadków zanieczyszczania wód przez ludzi, na przykład poprzez wylewanie do zbiorników zawartości szamba, co zdarzało się w przeszłości.

Bogdan Czapla przestrzegł przed kąpielami w fontannach. Zwrócił uwagę, że obieg wody w takich miejscach jest zamknięty i choć jest ona filtrowana, to jednak korzystają z niej także zwierzęta, ptaki itp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.