107,6 FM

Piotr Kuczera: Budowa Centrum Zielonej Energii w Rybniku powinna ustabilizować ceny odbioru śmieci

– Planowana w Rybniku budowa Centrum Zielonej Energii w Rybniku powinna doprowadzić do ustabilizowania cen odbioru śmieci – powiedział w Radiu eM Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. We wtorek (2.08) władze miasta poinformowały, że powstał już wstępny harmonogram prac. Pod koniec tego roku ma być ogłoszony przetarg na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości pod tę inwestycję.

Piotr Kuczera: Budowa Centrum Zielonej Energii w Rybniku powinna ustabilizować ceny odbioru śmieci
Radio eM

Jak wyjaśnił Piotr Kuczera, choć tego typu inwestycje w miastach budziły nieraz obawy mieszkańców, to obecnie klimat społeczny coraz bardziej im sprzyja, co jest wynikiem zarówno rosnących opłat za odbiór śmieci, jak i większej świadomości ekologicznej. Podkreślił, że Rybnik wytwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, a subregion zachodni woj. śląskiego ponad 270 tys. ton. Wśród nich jest wiele takich, których nie da się poddać recyklingowi, można jest spalić.

Prezydent miasta powiedział też, że Centrum Zielonej Energii będzie nie tylko spalarnią śmieci, ale też ich sortownią i miejscem ich recyklingu. Ma produkować energię cieplną, prąd, a także wodór do zasilania autobusów miejskich, które Rybnik chce zakupić.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.