107,6 FM

Dr Joanna Wróblewska-Jachna: Metropolia na tle innych ośrodków nie jest atrakcyjna

- Metropolia GZM na tle innych ośrodków nie jest atrakcyjna rezydencjonalnie. Są to problemy nie rozwiązywane przez całe dekady - mówiła w Radiu eM dr Joanna Wróblewska-Jachna, socjolog z ATH. Komentowała wyniki Spisu Powszechnego, które pokazują, że miasta woj. śląskiego wyludniają się.

Dr Joanna Wróblewska-Jachna: Metropolia na tle innych ośrodków nie jest atrakcyjna   Katowice, 22.09.2014. Katowice-Bogucice z lotu ptaka Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Jak mówią wyniki ostatniego Spisu Powszechnego - w ciągu ostatniej dekady w woj. śląskim ubyło ponad 200 tysięcy mieszkańców. Najwięcej mieszkańców straciły Katowice, ale wyludniają się także inne największe miasta - Bielsko-Biała, Częstochowa czy Gliwice. Dr Joanna Wróblewska-Jachna tłumaczyła, że w przypadku Metropolii GZM, a zwłaszcza Katowic, kluczowa jest jakość życia. - Katowice, które maja całkiem atrakcyjny rynek pracy, wciąż mają problem z zanieczyszczeniem środowiska. I dlatego będą miały kłopoty wynikające z tych kwestii nierozwiązanych przez dekady, bo to problem, który odziedziczyły - mówiła ekspertka.  

Zdaniem dr Wróblewskiej-Jachny, dla śląskich miast kluczowa jest odpowiednia polityka reagowania na problemy demograficzne. - Centralne miejsce w takiej strategii muszą zająć uczelnie, są bardzo ważnym elementem, który może sprawić, że miasta będą przyciągać ludzi młodych. Z drugiej strony muszą przyciągać te osoby, które przechodzą na emeryturę. Wrocław prowadzi swoją politykę od 20 lat i dopiero teraz są tego owoce - dodała dr Wróblewska-Jachna. - Szersza powinna być też strategia demograficzna dla metropolii, a jej zwyczajnie nie ma - podkreśliła.

« 1 »

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.