107,6 FM

Polscy biskupi wezmą udział w pogrzebie Benedykta XVI

Kilkunastu polskich biskupów będzie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach pogrzebowych papieża-seniora Benedykta XVI. Do Watykanu udają się m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas abp Wojciech Polak oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Państwo polskie reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda.

Ponadto w pogrzebie Benedykta XVI wezmą udział m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz i krakowski biskup pomocniczy Jan Zając. Do Watykanu pojadą też metropolita częstochowski abp Wacław Depo, metropolita gdański abp Tadeusz Wojda i biskup pomocniczy Piotr Przyborek, koadiutor archidiecezji katowickiej abp Adrian Galbas, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji zielonogórsko gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup siedlecki Kazimierz Gurda i tarnowski biskup pomocniczy Artur Ważny.

W komunikacie wydanym po śmierci Benedykta XVI abp Stanisław Gądecki zwrócił się do polskich księży, aby po pogrzebie papieża-seniora, 5 stycznia 2023, odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce.

Ponadto przewodniczący Episkopatu poinformował, że 7 stycznia o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Wiadomo także, że w uroczystościach pogrzebowych papieża-seniora Benedykta XVI weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. „Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności” – napisał prezydent RP po śmierci Benedykta XVI.

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia o godz. 9.30 na Placu św. Piotra. Liturgii będzie przewodniczył papież Franciszek.

Papież senior zmarł 31 grudnia o godz. 9.34 w klasztoru Mater Ecclesiae. Miejsce to 95-letni papież senior wybrał na swoją siedzibę po zrzeczeniu się posługi Piotrowej w 2013 roku.

Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama