107,6 FM

Prof. Eugeniusz Gatnar: Ceny na stacjach są niskie, bo Orlen konsumuje zyski z początku roku

- Ceny na stacjach są niskie, bo Orlen konsumuje zyski z początku roku – mówił w Radiu eM prof. Eugeniusz Gatnar z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Prof. Eugeniusz Gatnar: Ceny na stacjach są niskie, bo Orlen konsumuje zyski z początku roku
Radio eM

Naszego porannego gościa pytaliśmy o przyczyny niskich cen na stacjach benzynowych. - Orlen był krytykowany jeszcze pół roku temu, że ceny ropy na rynkach światowych spadały, a ceny na stacjach w Polsce nie i Orlen zgromadził z tego nadzwyczajne zyski. Rozumiem, że teraz Orlen sprzedaje ceny paliwa po kosztach, ponieważ ma poduszkę pieniężną, którą zgromadził na początku roku – mówił prof. Eugeniusz Gatnar.

Pytaliśmy również, czy Rada Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu znów może obniżyć stopy procentowe. - Wszystko jest możliwe. Na pewno nie widzę uzasadnienia dla takiej decyzji. Nie widzę też uzasadnienia dla takiej obniżki stóp, jak ta, o której zdecydowano ostatnio. Ta obniżka nie jest dobra dla gospodarki i walki z inflacją. Złoty osłabił się ok. 20 groszy. To nakręca inflację – mówił prof. Gatnar.

« 1 »