107,6 FM

Wojciech Górecki: w naszym interesie jest to, żeby Gruzja dołączyła do Unii Europejskiej

„Ustawa czeka teraz na podpis pani prezydent, teoretycznie jest więc możliwość zatrzymania tej procedury, ale wydaje się to skrajnie nieprawdopodobne”.

Wojciech Górecki: w naszym interesie jest to, żeby Gruzja dołączyła do Unii Europejskiej
Radio eM

We wtorek parlament w Tbilisi odrzucił weto prezydent Gruzji dotyczące ustawy o tzw. agentach zagranicznych. Czy ta decyzja dziwi Zachód i co dalej, opowiada Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.

„Rządzący w Gruzji demonstrowali ogromną determinację w uchwaleniu takiego prawa. To nie pierwsza taka próba. Rok temu ugięli się pod naciskami ulicy i Unii Europejskiej, ale wtedy byli w innej sytuacji — dążyli do tego, żeby zyskać status kandydata do Unii” — tłumaczy Wojciech Górecki.

„Ta ustawa jest niedopuszczalna, ponieważ w swojej istocie, formie oraz co do konsekwencji, jakie może wywołać, jest to ustawa w stylu rosyjskim. Ma ona na celu narzucenie kontroli, zastraszanie i represjonowanie społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych” – powiedziała prezydent Gruzji. Jednocześnie gruzińskie władze nadal deklarują, że ich priorytetem jest członkostwo w Unii Europejskiej.


Co dalej, skoro szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował we wtorek na platformie X, że dodał temat Gruzji do agendy czerwcowego spotkania przywódców europejskich w Brukseli?


„Utrzymanie Gruzji w naszej orbicie jest bardzo istotne. Nie, żeby tworzyć drugi front, ale żeby tworzyć otoczkę stabilnych, bezpiecznych, demokratycznych państw w naszym sąsiedztwie.”

« 1 »