107,6 FM

Michał Gramatyka: Liczba cyberataków rośnie lawinowo

- Liczba cyberataków rośnie lawinowo – mówił w Radiu eM Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji i kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego.

Rozmawialiśmy m. in. o piątkowym cyberataku na Polską Agencję Prasową, w której ukazały się dwie depesze fałszywie informujące o ogłoszeniu mobilizacji wojskowej w Polsce. - To najlepszy dowód na to, że wszyscy jesteśmy narażeni – mówił Michał Gramatyka. - Rejestrujemy w ministerstwie, ile jest cyberataków i ich liczba rośnie lawinowo. To, co stało się z PAP to był atak, którego nie można było uniknąć. Ktoś, wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie, wykradł login i hasło do serwisu, a następnie opublikował dwie depesze – mówił gość Radia eM. Pytaliśmy również, jak się chronić przed tego typu zagrożeniem. - Jeśli mamy komputer, który służy do pracy, to powinien służyć tylko do niej. Nie powinniśmy robić na nim nic innego poza pracą. Lepiej sprawdzić prywatnego maila na telefonie lub innym komputerze – mówił Michał Gramatyka.

Trzecia Droga idzie do Parlamentu Europejskiego m.in. z hasłem zielonej transformacji. - W dalszym ciągu w miksie energetycznym mamy 60-70 procent energii produkowanej z węgla, a ten węgiel zniknie. Musimy z tego miksu jak najwięcej tego węgla zdjąć, bo to sprawi, że ceny energii w Polsce stanieją. W Polsce potrzebne jest jak najwięcej zielonej energii. Już dzisiaj są sytuacje, że szczególnie w słoneczne dni zielona energia produkowana z fotowoltaiki wypiera z rynku czarną energię. Tak powinien być poukładany system, żeby maksymalnie ograniczać w systemie obecność źródeł opalanych węglem – mówił gość Radia eM.

 

« 1 »