Kaczyński: Trzeba ubojowić Unię

dodane 03.09.2014 12:40

Stefan Sękowski

Prezes PiS chce, by UE pożyczała pieniądze na zbrojenia państw zagrożonych przez Rosję.

Kaczyński: Trzeba ubojowić Unię   Grzegorz Momot /PAP Jarosław Kaczyński uczestniczy w Wydarzeniu Specjalnym "Jak zapewnić bezpieczeństwo Europie i Polsce?", w ramach drugiego dnia XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

– Rosja idzie tam, gdzie jest słaby opór, a tam, gdzie opór jest silny, to się cofa – powiedział podczas panelu „Jak zapewnić bezpieczeństwo Europie i Polsce” podczas XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Na potwierdzenie swoich słów przypomniał sytuację z 2008 roku, kiedy to podczas agresji na Gruzję wojska rosyjskie, będąc niedaleko od Tbilisi, cofnęły się po tym, jak George W. Bush ostrzegł Władimira Putina, że może to przynieść negatywne konsekwencje. – To było niejasne, ale sugestywne stwierdzenie. Wiele można by zmienić odważną polityką. Taką politykę trzeba postulować, odwołując się do naszej tradycji odwagi, a nie cofać się – dodał polityk.

Co to znaczy w praktyce? – Ukraina potrzebuje wszystkiego, co potrzebne do obrony. Ma to aspekt realny i polityczny – mówił były premier, zwracając uwagę na konieczność prowadzenia polityki sankcji oraz integracji Ukrainy ze strukturami NATO. Inną propozycją Kaczyńskiego jest wzmocnienie obecności wojsk NATO na terytorium Polski, najlepiej przez tworzenie polsko-amerykańskich brygad, które by stacjonowały w naszym kraju. Także państwa będące bezpośrednio zagrożone przez imperialną politykę Rosji powinny pamiętać o swoim bezpieczeństwie, powinny móc też liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej.

Kaczyński zaproponował utworzenie europejskiego funduszu pożyczkowego, który pozwoliłby zwłaszcza Polsce na przeprowadzenie w stosunkowo krótkim czasie wielkiego planu zbrojeń. – Jak przyszło ratować Grecję, a w rzeczywistości niemieckie banki, to wysupłano przeszło bilion euro. Zasoby pieniężne UE są potężne – stwierdził. Przede wszystkim jednak powinno się zmienić europejskie podejście do konfliktu. – Zamiast grać w  orkiestrze, której dyrygentem jest Putin, trzeba zacząć grać własną melodię. My możemy być doboszem, który idzie na przedzie, ale przywództwo jest poza naszym zasięgiem, nie będziemy USA – tłumaczył, dodając, że tak, jak Józef Piłsudski przed I wojną światową mówił o PPS, że „trzeba ubojowić partię”, tak dziś „trzeba ubojowić Unię”.

Choć życzył Donaldowi Tuskowi tego, by wpłynął na przeprowadzenie takiej zmiany, uważa, że obecny premier nie jest do tego zdolny. Przede wszystkim dlatego, że rola przewodniczącego Rady Europejskiej jest niewielka, ale nie tylko dlatego. – Donald Tusk w czasie swoich rządów wpisywał się w europejską poprawność – stwierdził Jarosław Kaczyński.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FORUM EKONOMICZNE KRYNICA, JAROSŁAW KACZYŃSKI

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 04.09.2014 11:11
Kompletnym wygłupem nazwałbym raczej dalsze podgrzewanie retoryki antypisowskiej, co, jak udowodniło 7 lat żałosnych rządów PO było zasłoną dymną dla rozkradania Państwa i oddawaniu Go w kondominium berlińsko - moskiewskie.
Plusów: 0 PL 03.09.2014 19:15
Niezalogowany użytkownik P. Kaczynski brawo! !
Nie liczmy na USA - komuna , ich pomocy zerowej doswiadczylismy w 1945. Raczej szkody..
poczyt.
* Ignacy Matuszewski- officer marszalka…

*11 ton polskiego złota zatrzymała Wielka Brytania, ale gdzie się podziała reszta? Lista podejrzanych jest długa
Plusów: 0 adamp_314 03.09.2014 14:10
Przeczytawszy w podtytule postulat pożyczek byłem przekonany, że chodzi o Ukrainę. Miało by to sens. W treści doczytałem się jednak, że Kaczyński postuluje już teraz pożyczki dla Polski - przecierałem oczy ze zdumienia. Moim zdaniem jest to kompletny wygłup, na odległość woniejący populistycznym cwaniactwem. W obecnej sytuacji Polskę stać jest na przeprowadzenie zbrojeń własnymi siłami. Poza tym, jest to kwestia reputacji -ktoś kto od razu i bez wyraźnej potrzeby wyciąga kapelusz na datki przestaje być wiarygodnym sojusznikiem.

W projekcie na rok 2015 jest przewidziany gwałtowny wzrost budżetu MON. To ile wydajemy na zbrojenia zależy od tego co dla nas jest ważniejsze - obronność czy wygodne życie. Kaczyński dużo gada o obronności, ale co robi - zobaczmy jak wyglądały wydatki MON w stosunku do PKB Polski w kolejnych latach. Budżety przygotowane przez PiS oznaczałem gwiazdką:

2001 - 1,80%
2002 - 1,80%
2003 - 1,82%
2004 - 1,76%
2005 - 1,79%
2006 - 1,74% *
2007 - 1,79% *
2008 - 1,54%
2009 - 1,69%
2010 - 1,76%
2011 - 1,73%
2012 - 1,80%
2013 - 1,74%

Widać, że lata 2006/07 - największa prosperity spowodowana wejściem do Unii nie przełożyła się na wzrost wydatków obronnych. Potem mamy spadek spowodowany kryzysem i teraz na rok 2015 szykuje się skok w okolice 2,30%.

W wypowiedzi są też elementy jak najbardziej słuszne jak zwiększenie obecności sił NATO na terytorium Polski. Wszyscy tego chcemy.
Plusów: 0 Stanisław_Miłosz 03.09.2014 14:04
Niezalogowany użytkownik Nie ośmieszaj się p. Adamczyk, wstydu SOBIE oszczędź. Gdzieś p. był jak psychiatra Klich za wiedzą i wolą waszego Fuerera polskie wojsko niszczył? Gdzieś p. był ...
Tu z kilkadziesiąt takich pytań wypadało by zadać, ale nawet to jedno wystarczy.

wszystkie komentarze >