107,6 FM

Tatry zasypane i niebezpieczne

Warunki turystyczne w Tatrach stają się coraz bardziej niebezpieczne. W górach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 160 cm śniegu i ciągle go przybywa - powiedziała dyżurna obserwatorka stacji IMGW na szczycie.

"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W miarę bezpiecznie można poruszać się w części reglowej Tatr, ale należy pamiętać, że niektóre szlaki przecinają żleby, którymi mogą schodzić lawiny" - powiedział dyżurny ratownik TOPR. Śnieżne lawiny mogą na przykład schodzić na górny odcinek popularnej drogi do Morskiego Oka.

W wyniku intensywnych opadów i silnego wiatru szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu, a większość górskich traktów jest nieprzetarta. Powyżej górnej granicy lasu warunki są bardzo trudne. Dodatkowym utrudnieniem jest padający śnieg i silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W Zakopanem pokrywa śnieżna przekroczyła już pół metra. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz nad Morskim Okiem leży 130 cm białego puchu.

Stopień zagrożenia lawinowego jest wyznaczany według międzynarodowej pięciostopniowej skali, jednak w Tatrach najwyższy stopień zagrożenia to czwórka. Piąty stopień może wystąpić np. w Alpach, gdzie lawiny mogą zagrażać ludzkim osadom.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama