107,6 FM

Pamięci żołnierzy wyklętych

Katowicki IPN zaprasza na wydarzenia związane z 1 marca.

Główne uroczystości odbędą się w piątek 27 lutego w kościele Mariackim w Katowicach. Początek o 11.30 - koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Po koncercie (o 12.30) abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w intencji żołnierzy wyklętych, po niej, o 13.30 odbędzie się Apel Poległych i salwa honorowa.

O godz. 14 kombatanci i młodzież spotkają się przy wspólnej grochówce.

Także w piątek o 18.00 w kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz płyty DVD Podziemna Armia Powraca". Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenie "Pokolenie". W programie: pokaz płyty DVD z zapisem widowiska, w którym wystąpili Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela. Po zakończeniu pokazu koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

Również w piątek o 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu odbędzie się sesja naukowa "Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych", podczas której dr Adam Dziuba (OBEP Katowice) wygłosi wykład "Podziemie niepodległościowe w Polsce". Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu…".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz piąty obchodzony będzie jako święto państwowe. Data święta nie jest przypadkowa: 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama