107,6 FM

Koniec kampanii burzenia kościołów?

Wiceprzewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich bp Paul Meng Qinglu powiedział, że władze Chińskiej Republiki Ludowej nakazały zaprzestanie kampanii burzenia kościołów w prowincji Zheijang. Od 2013 r. zniszczono tam 35 protestanckich i katolickich świątyń i usunięto co najmniej 400 krzyży pod pretekstem naruszenia prawa budowlanego.

Bp Qinglu, kierujący diecezją Hohhot w Mongolii Wewnętrznej - wybrany wprawdzie przez władze, ale zaaprobowany także przez Stolicę Apostolską - ujawnił, że na niedawnym spotkaniu w Pekinie „przywódcy religijni z całych Chin skarżyli się na wyburzenia z ostatnich lat”.

Podkreślił, że zarówno w Mongolii Wewnętrznej jak i w innych częściach Chin jest wiele budynków, które łamią prawo budowlane, lecz rzadko spotyka je taki los. Dlatego uważa on, że ma to związek ze sposobem rządzenia lokalnych przywódców.

O wszczęcie kampanii niszczenia krzyży i kościołów podejrzewany jest sekretarz Komunistycznej Partii Chin w prowincji Zhejiang, Xia Baolong, któremu miały przeszkadzać krzyże stojące przy autostradzie do Wenzhou, zwanego Jerozolimą Wschodu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama