107,6 FM

Zobacz Matkę Bożą Cesarzową Chin

Warto poświęcić kilka chwil, by zanurzyć się w chińską twarz chrześcijaństwa.

- Ludzie oglądający wystawę zazwyczaj zachwyceni są pięknem, niezwykłością wizerunków Matki Bożej o chińskich rysach, namalowanych przez Garego Chu Kar Kui. Ten chiński artysta tworzy piękną sztukę religijną i nie tylko, o chińskim charakterze. Jego obrazy znajdują się w wielu krajach świata, ale także w tzw. katedrze północnej w Pekinie czy w kościele św. Franciszka Ksawerego w Szanghaju - mówi s. Weronika Maria Klebba SSpS, sekretarz Stowarzyszenia „Sinicum”, która jest autorką scenariusza wystawy.

- Mam wrażenie, że artysta inspiruje się malarstwem Rafaela. Ale jest w tych obrazach ogromna ilość elementów, ornamentów chińskich, o twarzach nie wspominając. Ta fuzja kulturowa jest niesamowita po prostu, to bardzo ciekawe połączenie - mówi zwiedzający wystawę Wojciech Bocek z Prószkowa, absolwent Liceum Plastycznego, student kultury śródziemnomorskiej na WT UO.

W holu na I piętrze Wydziału Teologicznego UO (ul. Drzymały 1a) na 17 planszach prezentowana jest wystawa pt. „Chińskie oblicza Matki Bożej”. Została przygotowana przez Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ oraz Komisję Misyjną Konferencji Episkopatu Polski. Była już prezentowana  w innych miejscach, teraz zawitała do Opola.

Gary Chu Kar Kui (ur. 1960) po 20 latach pracy w dziedzinie malarstwa religijnego i kontaktu z Kościołem zdecydował się - wraz z małżonką - przyjąć chrzest święty w kościele św. Franciszka Ksawerego w Szanghaju. Był także w Polsce na zaproszenie „Sinicum”. W czerwcu 2013 r. uczestniczył w premierze wystawy, jaka miała miejsce w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Artysta opowiadał wtedy o chińskiej sztuce chrześcijańskiej i zagadnieniach inkulturacji chrześcijaństwa w bogatą kulturę narodów Chin.

Opracowanie graficzne wystawy jest dziełem artysty plastyka Sławomira Błażewicza.

Organizatorzy chętnie udostępnią wystawę parafiom czy też instytucjom kultury: kontakt z s. Weroniką Klebba  - tel. 723 630 814 lub mailowo: sekretariat@sinicum.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama