107,6 FM

Jutro premier Beata Szydło wygłosi exposé

500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego i zwiększenie kwoty wolnej od podatku - to niektóre z priorytetów PiS. W środę w Sejmie premier Beata Szydło wygłosi exposé.

Zgodnie z zapowiedziami priorytetem na pierwsze 100 dni rządu będzie wprowadzenie dodatków na dzieci i obniżenie wieku emerytalnego. PiS chce także znieść obowiązek szkolny dla sześciolatków. W ramach wsparcia dla rodzin - które miałoby ruszyć 1 marca lub 1 kwietnia 2016 r. - przewiduje się zasiłek 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód rodziny; w wypadku rodzin, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekraczałby kwoty 800 zł lub 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest niepełnosprawne, 500 zł ma przysługiwać także na pierwsze dziecko.

Projekt zmian w emeryturach, wiążący się z obietnicami kampanijnymi prezydenta Andrzeja Dudy, miałby przywrócić wiek emerytalny sprzed reformy w 2012 roku - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, co być może zostanie powiązane ze stażem pracy. Z tą zmianą łączyć się będzie przegląd systemu emerytalnego, w efekcie którego miałyby także, choć w dalszej kolejności, zostać podjęte decyzje dot. przyszłości OFE.

Wśród pilnych zadań rządu politycy PiS wymieniają podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

PiS chce również wprowadzić podatek od sklepów wielkopowierzchniowych (w wysokości 2 proc. od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 mkw.) oraz podatek bankowy. Obecnie rozważa się dwie jego wersje. Pierwsza - uznawana za znacznie bardziej prawdopodobną - przewiduje podatek od aktywów instytucji finansowych w wysokości 0,39 proc. Druga ewentualna opcja to podatek od transakcji bankowych, którego stawka wynosiłaby 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama