Szef MSZ: Polska chce wsparcia W. Brytanii ws. NATO

dodane 03.01.2016 19:32

PAP |

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla Reutera szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że Polska jest skłonna do kompromisu w rozmowach z W. Brytanią na temat europejskich imigrantów w zamian za wsparcie ws. zwiększenia obecności NATO w Europie Środkowej.

Szef MSZ: Polska chce wsparcia W. Brytanii ws. NATO   Jakub Szymczuk /Foto Gość Witold Waszczykowski

Polska może być otwarta na negocjacje w sprawie żądań Londynu dotyczących ograniczenia w Wielkiej Brytanii praw imigrantów z Unii Europejskiej, jeśli Londyn pomoże jej zwiększyć obecność NATO w Europie Środkowej - relacjonuje Reuters.

Agencja przypomina, że Polska jest w UE jednym z najbardziej kategorycznych krytyków propozycji premiera Davida Camerona dotyczących ograniczenia świadczeń dla imigrantów z krajów unijnych; kwestia ta jest jednym z tematów rozmów, jakie Londyn prowadzi z UE w ramach starań o renegocjację warunków, na jakich Wielka Brytania przynależy do Unii.

W roku 2016 lub 2017 ma się w Wielkiej Brytanii odbyć referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o ewentualnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. W nadziei na przekonanie swych wyborców do pozostania w Unii Cameron zabiega w UE o ustępstwa, między innymi dotyczące swobody przemieszczania się obywateli państw unijnych i brytyjskich świadczeń dla pracowników z UE.

Jak dotąd Warszawa nie zgadzała się na ograniczenie świadczeń dla Polaków pracujących na Wyspach - przypomina Reuters. "Jednak konserwatywny rząd (Beaty) Szydło chce uzyskać dyplomatyczne zwycięstwo podczas szczytu NATO, który ma się odbyć w lipcu w Warszawie".

"Waszczykowski powiedział, że te dwie kwestie dyskutowane są w tandemie" - podaje agencja.

"Pytany o to, czy Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce, by zmiękczyć jej sprzeciw wobec propozycji Camerona, Waszczykowski powiedział: +Oczywiście. Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa+" - pisze Reuters.

"Wciąż uważamy się za członków NATO drugiej kategorii, ponieważ w Europie Środkowej (...) nie ma znaczących sił sojuszu lub instalacji obronnych, co daje Rosjanom wymówkę do rozgrywania tego regionu" - powiedział Waszczykowski.

Dodał: "Wielka Brytania mogłaby wesprzeć nasze oczekiwania dotyczące wojskowej obecności Sojuszu na polskim terytorium".

Relacjonując rozmowę z szefem polskiego MSZ, Reuters pisze dalej: "Waszczykowski powiedział, że Polska chce wyrównać konsekwencje wszelkich cięć osłon dla polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii, planując comiesięczne wypłaty gotówki dla rodzin z dziećmi, w nadziei na to, ze polscy pracownicy zostaną w kraju zamiast emigrować".

"Wiemy, że brytyjski system opieki socjalnej jest bardzo rozbudowany i może nie unieść (kosztów osłon dla imigrantów). A zatem zajmujemy się tą kwestią, zwiększając nasze osłony socjalne, i chcemy też podnieść pensje w Polsce" - powiedział Waszczykowski.

Po aneksji Krymu przez Rosję NATO de facto zawiesiło współpracę z Moskwą. Ale gdy Rosja zaangażowała się w Syrii, niektórzy członkowie Sojuszu zaczęli apelować o wznowienie rozmów z Moskwą, aby uniknąć takich incydentów, jak zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez kraj członkowski NATO, czyli Turcję - przypomina agencja.

"Polska, która jest zdecydowanym krytykiem działań Moskwy na Ukrainie, gotowa jest to zaakceptować - powiedział Waszczykowski - ale tylko wtedy, jeśli członkowie NATO zgodzą się najpierw na umocnienie wschodniej flanki Sojuszu" - pisze Reuters.

Szef polskiej dyplomacji powiedział też w rozmowie z agencją, że Polska spełnia obietnice poprzedniego rządu dotyczące przyjęcia około 7 tys. migrantów, mimo zastrzeżeń, jakie przedstawiciele rządzącej partii zgłaszali będąc w opozycji.

"Znakomita większość tych ludzi to emigranci, ale byli traktowani jak uchodźcy. W naszej opinii prawne przesłanki tej decyzji (poprzedniego rządu) były błędne" - powiedział Waszczykowski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, LUDNOŚĆ, MIGRACJA, NATO, ORGANIZACJE, PAP, POLSKA, UE, WIELKA BRYTANIA

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Krzysiek 04.01.2016 16:04
Niezalogowany użytkownik To ma sens. w końcu to w raju Ewa Adama skusiła do grzechu jabłkiem a nie serdelową.
Plusów: 0 MarianNowak 04.01.2016 14:00
Ciekawsze kuriozalne intelektualnie wynurzenia Minister Waszczykowski przekazał w wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" gdzie poprzedni rząd chciał świata złożonego z rowerzystów i wegetarian oraz mówił o mieszaniu ras w Europie. Ale to już wszystko było dawno temu przed nim na początku XX wieku, kiedy to ludzi tak żyli z obiektywnej konieczności, ponieważ nie stać ich było na drogie mięso i wędliny oraz samochody. Obecnie ludzie są wegetarianami i cyklistami tylko dlatego, że im właśnie odpowiada taki styl życia i żaden minister tego nie zmieni nawet gdyby zakazał jazdy na rowerze i uprawy kartofli, warzyw oraz zbóż. Mieszanie ras za czasów Hitlera też już było i ludzie pamiętają, że to mieszanie skończyło klęską dla świata.
Plusów: 1 znowu manipulacja 04.01.2016 09:49
Niezalogowany użytkownik http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Witold-Waszczykowski-ktos-zaczal-skracac-moje-wypowiedzi-a-nawet-zmieniac-ich-interpretacje,wid,18081240,wiadomosc.html
Plusów: 5 kuba 04.01.2016 08:30
Niezalogowany użytkownik Taki dziwny zwyczaj polityków PiS, najpierw coś mówią a jak jest negatywna reakcja na te słowa to potem publikują objaśnienia swoich słów, które zaprzeczają ich pierwotnym wypowiedziom. Politycy bez jaj!
Być może PiS powinno wprowadzić zasadę, że z mediami rozmawia tylko PiSemnie i na każde zadane pytanie odpowie 'niezwłocznie' (czyli jak im wygodnie) i zawsze po konsultacji z prezesem Polski. Chociaż ten też nieustannie prostuje swoje wypowiedzi nawet jeśli mówi coś w swojej TV Republika.

wszystkie komentarze >