107,6 FM

Minister Waszczykowski w Davos o imigrantach

-Koncentrujemy się na Libii i na Bliskim Wschodzie, ale cały czas zapominamy, że na wschodzie Europy też trwa konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Gościmy w Polsce około miliona Ukraińców - zaznaczył minister Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym kryzysowi migracyjnemu zorganizowanym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Razem z ministrem Witoldem Waszczykowskim w dyskusji wzięli udział: Federica Mogherini, Wysoka Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, David Milliband, prezes International Rescue Committee, Emmanuel Macron, francuski minister gospodarki oraz Josef Joffe, redaktor niemieckiego tygodnika "Die Zeit". Dyskusja była moderowana przez dziennikarkę BBC Lyse Doucet i transmitowana przez BBC.

W trakcie debaty minister Witold Waszczykowski podkreślił, że Polska jest aktywnie zaangażowana w rozwiązanie kryzysu i przypomniał, że wysłała m.in. dary dla uchodźców z Syrii przebywających w obozach w Jordanii. -Na początku wszyscy byliśmy tym zaskoczeni. Kryzys zaczął się w Grecji, która cały czas zmaga się z kryzysem finansowym- przypomniał. -Ale myślę, że pod koniec ubiegłego roku Europie udało się zorganizować i podjąć odpowiednie decyzje, m.in. o pomocy dla Turcji, pomocy dla krajów, do których przybyły ogromne rzesze migrantów- mówił szef polskiej dyplomacji.

David Miliband powiedział, że obecnie Europa stoi przed wyborem pomiędzy zmaganiem się z chaotyczną falą migracyjną a stworzeniem zorganizowanego systemu, którego pierwszym elementem musi być pomoc w regionie konfliktu. -Pan minister Waszczykowski ma absolutną rację mówiąc, że Europa podjęła pewne ważne decyzje pod koniec 2015 roku. Wyzwaniem na rok 2016 jest wdrożenie ich we właściwy sposób.

Emmanuel Macron stwierdził, że największym wyzwaniem dla Europy jest pogodzenie pragmatyzmu i solidarności. Federica Mogherini podkreśliła z kolei, że rozwiązania wdrażane na własną rękę przez poszczególne państwa bez ogólnoeuropejskiej strategii nie rozwiążą problemu.

Podczas dyskusji szef polskiego MSZ przypomniał również, że Polska przyjmuje setki tysięcy ludzi przybywających z Ukrainy. -Koncentrujemy się na Libii i na Bliskim Wschodzie, ale cały czas zapominamy, że na wschodzie Europy też trwa konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Gościmy w Polsce około miliona Ukraińców - zaznaczył minister Waszczykowski.

Na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos minister Witold Waszczykowski spotkał także się m.in. z francuskim ministrem spraw zagranicznych Laurentem Fabiusem oraz szefem szwajcarskiej dyplomacji Didierem Burkhalterem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama