107,6 FM

Koncert na Zamku Królewskim

Współczesna aranżacja utworu Franciszka Karpińskiego z okresu Konstytucji 3 Maja i pieśni towarzyszące polskim dążeniom do niepodległości znajdą się w programie Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja.

Ideą koncertu jest nawiązywanie do tradycji Konstytucji 3 Maja pokazywanej w szerszym kontekście. Podczas tegorocznego koncertu, który odbędzie się w Arkadach Kubickiego, będziemy chcieli pokazać wpływ Konstytucji 3 Maja na tradycję i dziedzictwo narodowe, a także na kreowanie i budowę ducha narodowego. Konstytucja jako pierwsza w Europie i druga na świecie była wyjątkowo postępowym dokumentem. Natomiast w naszej tradycji narodowej przede wszystkim pielęgnowana jest jako dowód wielkości Polski i okazja do pielęgnowania tradycji niepodległościowej" - mówi współtwórca koncertu Jacek "Wiejski" Górski.

Jak zaznaczył, pamięć o Konstytucji 3 Maja była żywa zarówno przed I wojną, w międzywojniu, jak i w okresie PRL. "Mało pamiętamy o wielkich manifestacjach, do których dochodziło 3 maja tuż po II wojnie np. w Krakowie. Podczas ich rozpędzania przez NKWD i UB były także ofiary śmiertelne. Władze komunistyczne szybko wtedy wybiły Polakom z głowy świętowanie rocznic uchwalenia Konstytucji. Tradycja 3 Maja pielęgnowana była mimo to przez cały okres PRL, a w stanie wojennym największe manifestacje, jakie przetoczyły się przez Polskę miały właśnie miejsce m.in. 3 maja. To dowód na to czym dla Polaków ta Konstytucja była" - mówił Górski.

W narracji koncertu - jak relacjonował - oprócz wątków trzeciomajowych przedstawione zostaną także dzieje dążeń niepodległościowych po 1944 r. "Będą to więc m.in. zarówno postacie Żołnierzy Wyklętych, jak i tzw. młodych wyklętych. O tym się mało mówi, a mamy niesamowitą historię młodzieżowych ruchów niepodległościowych, które w liczbie ponad tysiąca organizacji między 1944 a 1953 r. walczyły o zachowanie polskiej tradycji, pielęgnowanie polskiej historii i wartości patriotycznych" - powiedział współtwórca koncertu.

Podczas koncertu będzie można posłuchać współczesnej aranżacji zapomnianego - jak mówił - utworu Franciszka Karpińskiego z okresu uchwalenia Konstytucji 3 Maja "Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey". "Wiedzieliśmy o jego istnieniu i przez wiele lat szukaliśmy nut do tego utworu. I w tym roku będzie miał swoją premierę. Obok niego zabrzmi wybór polskich pieśni, które towarzyszyły naszym dążeniom do niepodległości na przestrzeni lat, takich jak +Rota+; utworów popularnych w stanie wojennym jak +Ojczyzno ma+ oraz piosenek Jacka Kaczmarskiego czy Przemysława Gintrowskiego" - relacjonował Górski. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama