107,6 FM

Szef NATO: nie chcemy nowych napięć z Rosją

Stoltenberg mówił o znalezieniu "delikatnej równowagi z Rosjanami".

Stoltenberg, który przyjechał do Wiecznego Miasta na konsultacje poprzedzające lipcowy szczyt NATO w Polsce, powiedział na konferencji prasowej z Renzim: "Trwa bardzo pogłębiona dyskusja dotycząca naszych przygotowań do szczytu w Warszawie i tego, jak wzmocnić akcje odstraszania i obrony, ale także dialogu z Rosją".

"My nie chcemy nowych napięć i zrobimy wszystko, co możliwe, by utrzymać otwarty kanał dialogu z Rosją" - zadeklarował sekretarz generalny.

Podkreślił, że jednym z głównych tematów obrad będzie sytuacja w basenie Morza Śródziemnego. Nawiązując do niej wyjaśnił, że NATO jest gotowe interweniować w Libii, by „zbudować tam nowe struktury obrony na prośbę nowego rządu, w ramach poszerzonych działań razem z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi”.

"Dołożymy w Warszawie starań, aby szczyt był kamieniem milowym naszego sojuszu" - zapewnił następnie Stoltenberg.

Premier Włoch wyraził przekonanie, że lipcowe obrady powinny służyć dyskusji nad „nowym modelem bezpieczeństwa”.

"Włochy będą uczestniczyć w szczycie w Warszawie z najwyższą determinacją, świadome tego, że razem budujemy nadzieję dla następnych pokoleń" - oświadczył Renzi.

Zauważył również, że dla "niektórych państw" członkowskich priorytetem jest wschodnia flanka i sprawa „znalezienia delikatnej równowagi z Rosjanami".

"My zaś uważamy, że nie tylko to jest priorytetem NATO, ale także zagrożenie terrorystyczne pochodzące z naszych miast. Choć część prasy i polityków twierdzi, że istnieje związek między migracją a terroryzmem, chciałbym przypomnieć, że zamachowcy z Brukseli i Paryża nie pochodzili z Idomeni (obozu dla uchodźców na granicy grecko-macedońskiej), ale z przedmieść francuskich i belgijskich" - podkreślił szef włoskiego rządu.

Jego zdaniem właśnie z powodu tych nowych zagrożeń należy obecnie wypracować innowacyjne rozwiązania obronne.

16 maja o szczycie NATO Renzi rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą podczas jego wizyty w Rzymie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama