107,6 FM

Caritas Polska prowadzi zbiórkę dla Aleppo

Caritas Polska zbiera pieniądze na rzecz mieszkańców syryjskiego Aleppo, gdzie w wyniku walk zbrojnych między siłami rządowymi, a rebeliantami we wschodniej części miasta zostało uwięzionych około 2 miliony ludzi.

Zbiórka potrwa do końca września i w razie potrzeby zostanie przedłużona - poinformował piątek rzecznik Caritas Polska, Paweł Kęska.

Jak podał, Caritas Syria wspiera systematycznie 150 rodzin, które po bombardowaniach uciekły do bezpieczniejszych części Aleppo i mieszkają na ulicy. Zapewniono im wyżywienie i pomoc medyczną. Brakuje leków, wody i jedzenia, a temperatura sięga 40 stopni Celsjusza. Caritas Syria uruchomiła specjalny fundusz, który umożliwi dalszą pomoc - zakwaterowanie i realizację najpilniejszych potrzeb, m. in. zakup namiotów, koców, leków, wody i mleka dla niemowląt.

"Większość dzieci i starszych potrzebuje leczenia. To straszne patrzeć na ludzi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed śmiercią. Najgorszy jest widok dzieci, które nie są niczemu winne. One nie zasłużyły na taki los" - mówi Rana Krait, pracownik Caritas Syria w Aleppo, cytowana w komunikacie rzecznika.

W czwartek UE zdecydowanie potępiła eskalację przemocy w Aleppo. Rozgrywająca się w tym kraju tragedia znów przyciągnęła uwagę opinii publicznej za sprawą dramatycznego nagrania z wydobytym spod gruzów pięciolatkiem. Na krótkim filmie, który obiegł media tradycyjne i społecznościowe, widać, jak szary od pokrywającego go kurzu chłopiec wyciągany jest spod gruzów zbombardowanego budynku. UE i jej państwa członkowskie wezwały do natychmiastowego zaprzestania walk w Aleppo, by umożliwić ewakuacje medyczne, dostarczenie pomocy oraz naprawę kluczowej infrastruktury.

Walki o kontrolę nad Aleppo, drugim co do wielkości miastem w Syrii i niegdyś głównym centrum przemysłu i handlu w tym kraju, nasiliły się w ostatnich tygodniach. Zachodnie dzielnice opanowane są przez wojska rządowe, a wschodnie przez rebeliantów. Liczba ofiar cywilnych wzrasta z dnia na dzień i liczona jest w setkach. Mieszkańcy pozbawieni są prądu, wody, żywności i leków.

Polska Caritas prowadzi zbiórkę SMS-ową na rzecz dotkniętych dramatem mieszkańców Aleppo. Aby wesprzeć działania Caritas Syria w Aleppo, można wysłać SMS o treści SYRIA na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłat na konto Caritas Polska Bank 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem SYRIA.

Caritas Polska realizuje projekty pomocy w Syrii, Libanie, Jordanii, Iraku i w Palestynie. Działania pomocowe w Syrii polegają na finansowaniu szpitala w Damaszku oraz na organizowaniu paczek żywnościowych dla dzieci.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama