Błaszczak: Będzie nowy system regionalnego ostrzegania

dodane 17.08.2017 08:13

PAP |

Wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania - zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że będzie on bazował na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych. Rozwiązania te znajdą się w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA.

Błaszczak: Będzie nowy system regionalnego ostrzegania   Jakub Szymczuk / Foto Gość Mariusz Błaszczak

"Przygotowaliśmy nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tam też wprowadzamy nowy system, rozwijamy ten system regionalnego ostrzegania. Chodzi o to, żeby przede wszystkim była łączność. A więc trzeba ten system zbudować, wykorzystując media elektroniczne, wykorzystując telefonię komórkową" - powiedział w radiowej Jedynce Błaszczak.

Chodzi o projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA z końca 2016 r. Zgodnie z nim wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, którego podstawowym elementem będą syreny alarmowe.

"Rozmawialiśmy na ten temat z samorządowcami z województwa kujawsko-pomorskiego. Sprawa wygląda w ten sposób - stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej nie są wyposażone w agregaty i w sytuacji braku dostępu energii elektrycznej - ten system pada" - tłumaczył Błaszczak.

Zdaniem ministra, "sytuacja jest o tyle utrudniona, że firmy telefonii komórkowej to jest w większości kapitał obcy - ale jest kwestia stworzenia odpowiednich wymagań". "Jednak kapitał ma narodowość i widzę większe zaangażowanie firm, które są polskimi firmami w niesienie pomocy, niż firm, które są przedstawicielami obcego kapitału" - dodał.

W myśl projektu nowej ustawy, system alarmowania ma się opierać także na informacjach radiowych, graficznych i tekstowych w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej przesyłane za pomocą telefonii komórkowej abonentom znajdującym się w zagrożonym rejonie.

Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy trwają prace, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

Od 10 sierpnia strażacy w całej Polsce interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEZPIECZEŃSTWO, BŁASZCZAK, KLĘSKA, MSWIA, PAP, PRAWO

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Fryderyk 17.08.2017 08:55
Z powodu mnie pan Błaszczak może takiego systemu nie wdrażać z uwagi na to, że będzie on drogi i nie spełni oczekiwań, chyba, że system ten poprawi samopoczucie panu ministrowi i reszcie rządu. Jednocześnie, przy tej okazji muszę podziękować temu rządowi i poprzednikom za blokadę dostępu do polskich radarów pogodowych. Osobiście ich już nie potrzebuję, korzystam z czeskiego portalu radareu.cz oraz z sat24.com, lightningmaps.com itp. A nawałnica i tak przyjdzie niespodziewanie i zaskoczy czy się to panu Błaszczakowi podoba czy nie. System bunkrów niech buduje lub tp.

wszystkie komentarze >