Rafalska o nowych zasadach 500 Plus

dodane 24.08.2017 06:30

PAP |

Nie kierowaliśmy się potrzebą zaoszczędzenia na programie 500 Plus, ale przepisy muszą być spójne i logiczne; zapewniam, że świadczenie dostanie każdy, komu się ono należy - zapewniła minister rodziny Elżbieta Rafalska, mówiąc o zmianach w programie, jakie nastąpią od 1 października.

Rafalska o nowych zasadach 500 Plus   Jakub Szymczuk /Foto Gość Elżbieta Rafalska

Rafalska, która w środę wieczorem była gościem TVP, przypomniała, że aby nie było przerwy w wypłacie świadczeń, do końca sierpnia należy złożyć nowy wniosek o 500 Plus.

Zaapelowała też do samorządów, by przypominały o tym terminie, zwłaszcza rodzinom poszkodowanym przez nawałnice. "Pamiętajcie, że przerwa w płatności może stanowić dla tych osób poważny problem" - podkreśliła, dodając, że tylko złożenie wniosku do końca sierpnia jest gwarancją ciągłości wypłat.

Jeśli ktoś zrobi to później, może nie otrzymać pieniędzy w październiku. "Samorządy oczywiście mogą zrobić tę płatność, jeśli się z tym uporają - dodała minister - ale w skali kraju dotyczy to 2 mln 600 tys. rodzin, a do wypłaty są także zasiłki oraz pieniądze z funduszu alimentacyjnego".

Szefowa MRPiPS poinformowała, że na nowy okres złożono już 1 mln 200 tys. wniosków, w tym ponad 400 tys. on-line.

Minister była też pytana o zmiany dot. nowego okresu zasiłkowego, m.in. o zasadę dot. tego, że wszyscy samotni rodzice starający się o świadczenie 500 Plus muszą potwierdzić fakt ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica.

"Nikogo nie chcemy zniechęcić, na nikim nie chcemy zaoszczędzić; nie wprowadzamy tu nowego rozwiązania, jeśli chodzi o osoby samotne, bo to w innych świadczeniach obowiązuje - że muszą mieć zasądzone alimenty" - tłumaczyła Rafalska. Zaznaczyła, że jest czas na uzupełnienie tego wymogu i należy to zrobić w ciągu trzech miesięcy.

Jak mówiła, chodzi o to, by wnioski były wypełniane zgodnie ze stanem faktycznym, a wiec np. osoby z zagranicy - spoza UE - np. przebywające w USA, a zameldowane w Polsce, będą mogły być proszone o osobiste stawiennictwo. "Trzeba tu zamieszkiwać i możemy to sprawdzić przez bazę MEN, którzy uczniowie wypełniają obowiązki szkolne, bądź przez sprawdzenie, czy te osoby korzystają z polskiej służby zdrowia" - powiedziała.

Zapewniła jednocześnie, że "każdemu, komu się należy to świadczenie, będzie ono wypłacane i w żaden sposób nie ograniczone".

"Oczekujemy rzetelnego, uczciwego, zgodnego ze stanem faktycznym wypełnienia wniosku. Jeżeli ktoś się doszukuje jakiegoś drugiego dna w tych zmianach, to chcę wyraźnie powiedzieć, że środki na wypłatę tych świadczeń są zabezpieczone, że nie kierowaliśmy się tu żadną potrzebą oszczędzania w tym programie, raczej tym, ze były różne interpretacje tych samych przepisów, a przepisy muszą być spójne, logiczne i jasne, zrozumiałe dla wszystkich" - dodała.

Mówiąc o progach dochodowych w przypadku świadczenia na pierwsze dziecko (800 i 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) przypomniała, że są to najwyższe progi stosowane w polskim systemie świadczeń i na razie nie ma planów, by je podnosić.

Pytana o tzw. program 500 Plus dla seniorów, odparła: "Bardzo byśmy chcieli, by dla seniorów, którzy mają niewysokie świadczenia, było dodatkowe wsparcie w postaci takiej jednorazowej wypłaty; liczymy, analizujemy w ministerstwie i będziemy to próbowali przeforsować w budżecie na 2018 rok".

Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o świadczenia z programu 500 Plus na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 października. Decyzje wydane na trwający jeszcze okres zasiłkowy obowiązują do końca września. Wniosek o świadczenie 500 Plus należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 r., kiedy program Rodzina 500 Plus oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 500 PLUS, MRPIPS, PAP, RODZINA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 24.08.2017 19:33
Niezalogowany użytkownik a co maja studia doktoranckie do sprawy? twoje dziecko z doktoranckimi studiami to lepsze iz to niepełnosprawne i np. uposledzone? jakies masz lepsze dzieci niz inni?
Plusów: 2 Gość 24.08.2017 14:30
Niezalogowany użytkownik Rzeczywiscie przykre, ale czy mozna wymagac od obecnej wladzy, zeby w trybie natychmiastowym naprawila wszystkie bledy i odzyskala nieprawdopodobne straty budzetu panstwa wskutek kradziezy swoich poprzednikow? To wymaga czasu, niestety. W Pani wypadku skargi nalezaloby kierowac jeszcze do wladz PRL-u!
Plusów: 3 Gość 24.08.2017 09:37
Niezalogowany użytkownik PO jak wygra wybory(!?) wszystko naprawi!
Plusów: 2 Mariusz 24.08.2017 09:36
Niezalogowany użytkownik Starajmy się pisać po polsku - tak by się zrozumieć! Jak spełnione są warunki to każdy dostaje - a baju to było za PO!

wszystkie komentarze >