IPN przesłuchał świadka w sprawie zbrodni w Jedwabnem

dodane 29.08.2017 11:00

PAP |

Prokurator IPN przesłuchał kobietę, która - według wnioskującej o to osoby - miała być naocznym świadkiem mordu Żydów w Jedwabnem w lipcu 1941 roku. Treści zeznań Instytut nie ujawnia. Najwcześniej w przyszłym tygodniu zdecyduje, co ze śledztwem umorzonym w 2003 roku.

IPN przesłuchał świadka w sprawie zbrodni w Jedwabnem   AUTOR / CC 3.0 Mogiła-pomnik, na cmentarzu żydowskim, 1941 Jedwabne

Poinformował o tym PAP we wtorek prok. Dariusz Olszewski z pionu śledczego IPN w Białymstoku. To tam było prowadzone śledztwo dotyczące wydarzeń w Jedwabnem.

O przesłuchanie świadka, kobiety, która ma obecnie blisko 90 lat, wnioskowała osoba prywatna, która domaga się też wznowienia postępowania i - jak napisała w udostępnionym mediom wniosku do IPN - "dokończenia przerwanej w 2001 r. ekshumacji szczątków zamordowanych Żydów znajdujących się w stodole w Jedwabnem".

Prok. Olszewski powiedział PAP, że do przesłuchania doszło w miniony poniedziałek, w miejscu zamieszkania świadka. "Został przesłuchany świadek, wskazany we wniosku o podjęcie śledztwa w sprawie Jedwabnego. Nie wypowiadam się ani co do treści (złożonych zeznań - PAP), ani co do daty rozpatrzenia wniosku o podjęcie tego śledztwa" - dodał.

Dodał jedynie, że najwcześniej decyzja dotycząca wniosku o podjęcie śledztwa, będzie podjęta w przyszłym tygodniu.

Już wcześniej IPN informował, że przesłuchanie wskazanej we wniosku kobiety zostanie przeprowadzone w trybie art. 327 par. 3 Kodeksu postępowania karnego, czyli bez wydawania postanowienia o podjęciu umorzonego śledztwa na nowo.

W takim trybie kodeksowym (czyli bez wznawiania postępowania) w sprawie dotyczącej Jedwabnego wykonywano już w przeszłości niezbędne działania, w tym przesłuchiwano zgłaszających się świadków.

Według dotychczasowych ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej, 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. Większość - kobiety, mężczyźni i dzieci - została spalona żywcem w stodole.

W ocenie IPN, zbrodnia została dokonana z niemieckiej inspiracji (liczni przesłuchani świadkowie wskazali na przybyłych w tym dniu do Jedwabnego umundurowanych Niemców), ale - jak podawał Instytut w komunikacie o końcowych ustaleniach śledztwa, wydanym w lipcu 2002 r. - jej wykonawcami było co najmniej 40 polskich mieszkańców Jedwabnego i okolic.

Śledztwo IPN umorzył w 2003 r. Uzasadnił wówczas, że nie udało się znaleźć wystarczających dowodów na udział osób innych, niż osądzone za to już po II wojnie światowej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, IPN, JEDWABNE, KULTURA, PAP, ŚLEDZTWO

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 29.08.2017 23:18
Niezalogowany użytkownik Ciekawe dlaczego zatrzymano ekshumacje? Dlaczego umorzono śledztwo? Co tam znaleźli? Może tam Polacy leżą? A Żydzi mordowali?
Plusów: 3 Gość 29.08.2017 14:04
Niezalogowany użytkownik Ciekawe, że w przypadku zbrodni w Jedwabnem powtarza się w koło Macieju wyświechtaną mantrę: "z niemieckiej inspiracji". Jakby na siłę szukało się dla odpowiedzialnych Polaków za tę zbrodnię jakiegoś usprawiedliwienia. Spowiadajmy się z własnych grzechów, nie z cudzych!
Plusów: 1 Gość 29.08.2017 13:30
Niezalogowany użytkownik Polscy katolicy też brali w tym udział. Sprzedawali, donosili, mordowali za parę złotych ???

wszystkie komentarze >